Slavnostní otevření stálé expozice v Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě. Hodonín u Kunštátu

Po dlouholeté snaze romských pamětníků a aktivistů, stejně jako pracovníků Muzea romské kultury a předtím i Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského vznikla v bývalém tzv. cikánském táboře v Hodoníně u Kunštátu stálá expozice. Ta se věnuje pohnuté historii tohoto místa – otřesné životní podmínky a každodennost internace přibližují dobové fotografie, dokumenty a zejména vzpomínky pamětníků převážně z řad samotných vězňů.

Poprvé si stálou expozici návštěvníci mohou prohlédnout při vernisáži 15. července. Na akci vypravuje muzeum autobus, v případě zájmu si rezervujte místo na [email protected], nebo na tel.: +420 775 407 065 a to do 2. července. Autobus odjíždí v den události od budovy muzea (Bratislavská 67) v 15.15 h, plánovaný návrat do Brna kolem 20 h.

Během vernisáže zahraje smyčcový kvartet Roberta Lacka. Ke shlédnutí také výstava Maluj, co vidíš a instalací z 2. ročníku soutěže Soutěže Emílie Machálkové a Karla Holomka, která tematizovala holokaust Romů.

Program

17.00 zahájení akce
17.05–17.40 proslovy hostů
17.45 otevření expozice
17.45 komentovaná prohlídka

Kde: Památník holokaustu Romů a Sintů na Moravě. Hodonín u Kunštátu adresa: Hodonín 76, 679 75 Hodonín, GPS 49.5073047N, 16.4199108E

Kdy: 15. 7. od 17 h (autobus z Brna odjíždí 15:15 – nutná rezervace)

Autobus: [email protected], nebo na tel.: +420 775 407 065 do 2.7.  Odjezd : Bratislavská 67 v 15.15 h, plánovaný návrat do Brna kolem 20.

Fb událost: https://fb.me/e/8wsV6u4OZ

WEB: https://www.rommuz.cz/cs/hodonin-u-kunstatu/aktuality/2021-06-23-slavnostni-otevreni-stale-expozice-v-pamatniku-holokaustu-romu-a-sintu-na-morave/

Expozice Tábor Hodonín u Kunštátu: Průsečík tragických osudů 1940–1950. Střední Evropa

V roce 2009 byl díky dlouhodobé snaze Muzea romské kultury a romských aktivistů státem vykoupen rekreační areál na místě někdejšího protektorátního tzv. cikánského tábora v Hodoníně na Blanensku. Usnesením vlády bylo v roce 2011 Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského (příspěvková organizace MŠMT) pověřeno vybudováním památníku s expozicí, která by přibližovala pohnutou historii místa v kontextu českých respektive československých a evropských dějin. Klíčovým tématem expozice bylo období let 1942–1943, kdy na místě existoval tzv. cikánský tábor. Převažující část expozice věnovanou tomuto období a v obecnější rovině také holokaustu Romů a Sintů v období II. světové války pod vedením ředitelky NPMK Markéty Pánkové vytvořili pracovníci MRK – Jana Horváthová a Michal Schuster. Na tvorbě expozice se dále podíleli Jiří Cajthaml, Jiří Kocian, Jiří Paděvět, Eva Semotanová, Jan Šimek, architektonické a výtvarné řešení zajistil Jaroslav Obst.

Usnesením vlády z roku 2017 bylo správcovství nedokončeného areálu a expozice na začátku roku 2018 předáno MRK, které přistoupilo k upravení a dokončení expozice, na kterém se vedle Jany Horváthové podíleli Veronika Kolaříková, Anna Míšková a Dušan Slačka.

Expozice nazvaná Tábor Hodonín u Kunštátu: Průsečík tragických osudů 1940–1950. Střední Evropa se nachází ve dvou hlavních prostorách. Větší část expozice je umístěná v novostavbě informačního centra památníku, kde expozice návštěvníkům prezentuje historii místa v kontextu českých a československých dějin. Začíná představením kontextu vzniku Československa a postavení Romů a Sintů ve státě ovlivněným „proticikánskými“ náladami, zákonodárstvím a postupem úřadů. Dále expozice prezentuje vývoj opatření cílených na Romy a Sinty v Protektorátu Čechy a Morava. Největší pozornost a rozsah expozice je věnován tzv. cikánském táboru v Hodoníně u Kunštátu, který byl spolu s veřejnosti známějším obdobným táborem v Letech u Písku místem internace, utrpení, smrti a následně výchozím místem transportu do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz pro stovky romských mužů, žen a dětí. Otřesné životní podmínky a každodennost internace přibližují dobové fotografie, dokumenty a zejména vzpomínky pamětníků převážně z řad samotných vězňů. Expozice obsahuje i samostatnou místnost s audiovizuálním vybavením, jež návštěvníkovi umožní přehrávání audio a audiovizuálních záznamů vybraných vzpomínek pamětníků roztříděných do tematických kategorií. Expozice samotná se věnuje také transportům hodonínských vězňů do Auschwitz a jejich osudům v dalších nacistických koncentračních táborech. Závěrečná pasáž expozice v informačním centru přibližuje poválečné osudy táborového areálu – mimo jiné se stal místem internace německy mluvících osob určených k odsunu z Československa, později táborem nucené práce pro odpůrce komunistického režimu a po desítky let sloužil jako rekreační areál. Část expozice je věnována také poválečnému vyrovnávání se přeživších Romů a Sintů s válečnými zážitky v kontextu společností spíše potlačovaného historického tématu rasově motivované perzekuce a genocidy Romů a Sintů v době II. světové války, pro kterou se ještě i dnes někdy používá termín „neznámý holokaust“. Expozice informačního centra obsahuje také časovou osu stavící vedle sebe události týkající se táborového areálu v Hodoníně u Kunštátu, území Československa a českých zemí a Evropy v období od roku 1918 do současnosti.

Druhá část expozice se nachází ve zrekonstruované budově bývalých vězeňských ubikací. Budova s částečně dobově vybaveným interiérem obsahuje poslechová místa se směrovými mikrofony, z nichž znějí vzpomínky pamětníků doby tzv. cikánského tábora. Mimoto se zde nacházejí expoziční panely doplňující informace z expozice informačního centra týkající se různých aspektů každodennosti od otřesných hygienických podmínek, přes nedostatečnou stravu až po pohřbívání obětí internace do hromadných hrobů v blízkosti tábora.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

BUDYŇSKÝ POUTNÍK 2021

Icon 26.07.2021

Již po dvacáté šesté se sejdeme na akci Budyňský poutník. Tento festival Vám přináší opako...

Celý článek

Nejhezčí voříšek – Výstaviště Louny

Icon 06.08.2021

Registrace soutěžících probíhá od 9:30 do 10:15. Na akci je možné se registrovat přímo na ...

Celý článek

Pozvánka Na pohodu

Icon 22.08.2021

Programem Vás budou provázet celé odpoledne kejklíři z organizace Ledovec. Divadélko DIK z...

Celý článek

Za podzimními barvami řeky Vltavy

Icon 06.09.2021

Vychutnejte si podzimní vltavskou přírodu v kombinaci s historickými památkami, plavebními...

Celý článek

Přívozem jen na druhý břeh, ale i do ZOO!

Icon 12.09.2021

Od června do října provozuje Jihočeská plavební spol. dva lodní přívozy na Hlubocku. Přímo...

Celý článek

Začíná Lunchmeat Festival. Připravte se na šest dní budoucnosti

Icon 27.09.2021

V Praze startuje Lunchmeat Festival. 12. ročník mezinárodní akce věnované aktuální nezávis...

Celý článek