Plzeňský kraj s Bavorskem otevřely poutní Vintířovu stezku o délce 162 km

Dobrá Voda (Klatovsko) 23. října (ČTK) – Plzeňský kraj a Dolní Bavorsko otevřely 162 kilometrů dlouhou poutní Vintířovu stezku. Turisté a poutníci si mohou projít devět jednodenních etap o délce 14 až 23 kilometrů, na nichž jsou místa spjatá se středověkým mnichem. Stezka, na níž teď oba regiony vysázejí 100 speciálně naroubovaných jabloní pro poutníky a doplní ji sochami, lavičkami a informačními tabulemi, vede z německého Niederalteichu přes Rinchnach a na české straně přes Dobrou Vodu u Hartmanic do Blatné. ČTK to řekla krajská radní Marcela Krejsová (ODS).

„Větší část (pět etap) vede u nás. Stezka by měla prohloubit kontakty mezi Čechy a Bavorskem. Vede lesy a krásnou přírodou. Lidé na Šumavě chodí pořád po stejných trasách. Je fajn hledat nová témata a nové trasy,“ uvedla. Už je vyznačená, jsou hotové mapy, mobilní aplikace a edukativní programy a komiks. U kostela v Mouřenci bude zřejmě ještě instalována skleněná Vintířova socha v životní velikosti. Na české straně jsou součástí stezky i menší okruhy pro rodiny s dětmi. Podle Suzany Wagnerové, ředitelky společnosti Arberland Regio na podporu cestovního ruchu, jde o turistickou a poutní stezku, která má na obou stranách hranice podtitul Nekonečný relax.

„Vytvořili jsme novou expozici svatého Vintíře v Muzeu Šimona Adlera na Dobré Vodě, která se pyšní tím, že u nás Vintíř žil. Vede tam nová stezka, kudy chodil. Přitáhne to k nám spoustu turistů a má velký význam pro spolupráci Čechů a Němců,“ řekl starosta Hartmanic Pavel Valdman.

Podle Krejsové byl Vintíř vlastně první česko-německý diplomat, který spojoval lidi a rozdával smíření a lásku. Pocházel z vládnoucího šlechtického rodu, který věnoval část majetku řádu benediktinů, a rozhodl se, že bude konat dobro. „Svatý Vintíř je fenomenální historická postava Šumavy a Bavorského lesa, který se v 50 letech vzdal světské kariéry a rozhodl se pro duchovní dráhu v místě, kde bude mít jeho působení největší vliv na vzájemné vazby v území,“ řekl Zdeněk Svoboda, historik a památkář z Kašperských Hor.

„Patří k vzorům, které potřebujeme. Je označován jako budovatel mostů a sítí. Měl hodně kontaktů od Durynska po Prahu. A ty sítě udržoval a upevňoval pro lidi,“ řekla Elisabeth Simonová, ředitelka Lidové akademie sv. Vintíře v Niederalteichu. Anna Svobodová, památková pedagožka ze Sušice, se snaží přiblížit Vintířovu osobnost žákům druhého stupně a středoškolákům, kteří se ve svém věku zabývají otázkou, kam se v životě vydat dál. „Vznikl motivační komiks o rozdílu mezi poutníkem a poustevníkem a myšlenková mapa,“ řekla.

„Pouť umožňuje to, po čem v naší uspěchané, digitální, anonymní výkonnostní společnosti touží stále více lidí – přerušit, přijít k sobě, uklidnit duši a najít znovu to podstatné v životě,“ řekla Helga Grömerová, kontaktní osoba pro poutníky, která vysadila v Rinchnachu první třímetrovou jabloň.

„Když stezku procházíte, tak máte zvláštní pocit, že cítíte svatého Vintíře i jeho myšlenky. Člověk jde potichu a tím vzniká jiný vztah k té krajině a prostoru. Když se modlíte vedle stáda krav, tak máte pocit, jako by stádo zpívalo s vámi,“ řekl poutník Alois Hödl.

Oba regiony otevřely stezku k 976. výročí úmrtí sv. Vintíře, německého benediktinského mnicha a zakladatele kláštera v Rinchnachu. „Na trase teď vysadíme 25 jabloní, aby se poutníci mohli občerstvit a zpříjemnit si pouť,“ řekla Krejsová. Na české straně, kde bude mít stezka pět relaxačních míst, prochází přes Prášily, Hartmanice, Sušici, Horažďovice a Chanovice do Blatné, odkud je možné po koridoru evropské poutní cesty Via Nova dojít až do Prahy, kde je sv. Vintíř v Břevnovském klášteře pochován.

Václav Prokš snm

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

V Krkonoších opravují kilometry turistických chodníků

Icon 17.08.2021

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) opravuje některé turistické chodníky na značen...

Celý článek

Francouzské speciality v projektu Goût de France představí i české restaurace

Icon 06.10.2021

Praha 5. října (ČTK) – Delikatesy francouzské kuchyně mohou od příštího týdne ochutn...

Celý článek

Hadí lázně v Teplicích zůstanou kulturní památkou, potvrdil správní soud

Icon 22.10.2021

Brno/Teplice 22. října (ČTK) – Hadí lázně v Teplicích zůstanou kulturní památkou. Ne...

Celý článek

Někdejší chata pro pracovníky prezidenta slaví 30 let od zpřístupnění turistům

Icon 04.11.2021

Bedřichov (Jablonecko) 30. října (ČTK) – Oblíbená Prezidentská chata v Bedřichově v ...

Celý článek

Sklárny a ateliéry v Křišťálovém údolí otevřou své provozy, budou vánočně laděné

Icon 15.11.2021

Liberec 14. listopadu (ČTK) – Vánočně laděné budou o příštím víkendu sklárny a ateli...

Celý článek

Kabinová lanovka na Ještěd bude mimo provoz zřejmě minimálně tři roky

Icon 09.01.2022

Liberec 6. ledna (ČTK) – Kabinová lanovka na Ještěd v Liberci bude po říjnové havári...

Celý článek