Výrobu ozdob v Poniklé zapsanou v UNESCO navštívilo až o čtvrtinu víc lidí

Poniklá (Semilsko) 27. srpna (ČTK) – Výrobu skleněných vánočních ozdob společnosti Rautis v Poniklé na Semilsku navštívilo letos v létě podle předběžných odhadů o 20 až 25 procent víc turistů než loni. Od loňského prosince je zdejší výroba na seznamu nehmotného dědictví lidstva UNESCO. Za zvýšením návštěvnosti bylo ale letos v létě zřejmě spíš chladné a deštivé počasí než UNESCO, řekl dnes ČTK předseda představenstva společnosti Rautis Marek Kulhavý.

„Těžko se to odhaduje, protože zatím stále nejsme v nějakém normálu, takže nejsem schopný posoudit, jak moc se na návštěvnosti projevilo UNESCO nebo jak moc se na tom projevilo omezené cestování do zahraničí. Myslím, že UNESCO se projeví až průběžně, až to začnou reflektovat cestovní kanceláře, až se to dostane do nějakých průvodců,“ doplnil Kulhavý. Do sklárny mířili podle něj letos v létě hlavně tuzemští turisté, kteří trávili prázdniny a dovolené v Krkonoších. „Zahraniční návštěvníky jsme tu téměř neměli,“ dodal.

Počátky výroby vánočních ozdob z foukaných skleněných perlí jsou spojené s módou zdobení vánočního stromečku v Evropě na konci 19. století. Tehdy si skláři v Jizerských horách a v Podkrkonoší začali sami pro sebe z drátků a zbytků foukaných perlí vyrábět ozdoby. Obliba miniaturních perličkových kočárků, lokomotiv, hvězdiček či pavoučků rostla, a proto se velmi brzy ozdoby začaly vyrábět ve velkém. Dnes je Rautis jedinou firmou na světě, kde se tradiční technologie dochovala.

Výrobce skleněných ozdob funguje na stejném místě od roku 1902, sklárna Rautis dnes nabízí přes 20.000 vzorů. Navzdory koronavirovým opatřením se manufakturu, která zaměstnává zhruba 25 lidí, podařilo udržet. Koronavirus ale vyčerpal rezervy malé společnosti a zákaz vánočních trhů v závěru loňského roku připravil Rautis podle Kulhavého o 30 procent tržeb. Kompenzace byly podle něj jen minimální a také možnosti čerpat pomoc třeba z programu Antivirus byla pro firmu omezená.

„Teď už se situace zlepšuje, zakázek máme dost a začínají se nám ozývat i zajímaví zákazníci z oblasti designu,“ řekl Kulhavý. Hodně ale bude podle něj záležet na tom, jaký bude závěr roku, a zda zase nebudou omezené vánoční trhy, které jsou pro prodej vánočních ozdob klíčové.

ivc dr

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

V Krkonoších opravují kilometry turistických chodníků

Icon 17.08.2021

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) opravuje některé turistické chodníky na značen...

Celý článek

Léta nepřístupný zámek v Bravanticích si budou moci lidé prohlédnout i v říjnu

Icon 30.09.2021

Bravantice (Novojičínsko) 30. září (ČTK) – Zámek v Bravanticích na Novojičínsku, kte...

Celý článek

Přes Stožecké sedlo v Lužických horách vede nová turistická lávka

Icon 25.10.2021

Horní Podluží (Děčínsko) 22. října (ČTK) – Přestřižením pásky byla dnes v Lužických ...

Celý článek

Někdejší chata pro pracovníky prezidenta slaví 30 let od zpřístupnění turistům

Icon 04.11.2021

Bedřichov (Jablonecko) 30. října (ČTK) – Oblíbená Prezidentská chata v Bedřichově v ...

Celý článek

Sklárny a ateliéry v Křišťálovém údolí otevřou své provozy, budou vánočně laděné

Icon 15.11.2021

Liberec 14. listopadu (ČTK) – Vánočně laděné budou o příštím víkendu sklárny a ateli...

Celý článek

Kabinová lanovka na Ještěd bude mimo provoz zřejmě minimálně tři roky

Icon 09.01.2022

Liberec 6. ledna (ČTK) – Kabinová lanovka na Ještěd v Liberci bude po říjnové havári...

Celý článek