Náchod chce začít v únoru s obnovou lázeňského parku v části Běloves

Náchod 25. ledna (ČTK) – Náchod chce začít v únoru s obnovou lázeňského parku za předpokládaných téměř 11 milionů korun. Jde o první krok k oživení areálu bývalých lázní v městské části Běloves, které město koupilo v prosinci 2021 za 39,9 milionu korun od společnosti Priessnitzovy léčebné lázně. Obnova parku na levém břehu Metuje by měla trvat do července, řekla dnes ČTK mluvčí náchodské radnice Nina Adlof. Kupní cenu město podle ní uhradilo letos začátkem ledna.

Reklama

„Půjde o obnovu parku v jeho původním rozsahu, jedná se o rozlohu 1,8 hektaru. Nyní probíhá příprava na výběr dodavatele,“ řekl ČTK Adlof.

Práce počítají s výstavbou chodníků, rozmístěním mobiliáře, obnovou květinových záhonů nebo dřevin.

Město Náchod se koupí areálu bývalých lázní na levém břehu Metuje poprvé v historii stalo stoprocentním vlastníkem lázeňského území včetně jeho zdrojů. Součástí smluv byl i podpis dohody o spolupráci při obnově a rozvoji lázní v Bělovsi s původním vlastníkem, který je významným poskytovatelem lázeňské péče v České republice. „Spolupráce ještě nezačala, týká se budoucího léčebného provozu,“ uvedla Adlof.

Náchodská radnice usiluje o obnovení lázeňství v Bělovsi řadu let. Vedení radnice se v roce 2015 s ohledem na složité majetkové poměry v původních lázních rozhodlo jít svou vlastní cestou. Následovaly investice do vlastních vrtů minerální vody a v roce 2019 otevření vily Komenský s pítky minerálky a promenádou v takzvaných Malých lázních Běloves. Malé lázně leží zhruba půl kilometru vzdušnou čarou od hlavního lázeňského areálu na pravém břehu Metuje.

Bývalé běloveské lázně na předměstí Náchoda koupila společnost Priessnitzovy léčebné lázně od předchozího soukromého majitele v roce 2019. V únoru 2020 začala s demolicí nejzchátralejších objektů. Její záměr obnovy lázeňství v Náchodě ukončila pandemie a společnost v první polovině loňského roku oslovila radnici s možností zahájení jednání o prodeji lázní.

Novodobá historie běloveských lázní se začala uzavírat začátkem 90. let minulého století, lázně tehdy ve zbídačeném stavu stát vydal dvěma restituentkám. Nestátní lázně neměly dost pacientů, výrazně se zadlužily a v roce 1996 ukončily provoz. Lázně následně měnily majitele, snaha města získat je do vlastnictví skončila bez výsledku.

ku hj

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama