Libušín získal Cenu hejtmana Zlínského kraje a Cenu Grand Prix arch. Pavla Nováka

V Kongresovém a kulturním centru v Otrokovicích převzal v úterý 21. září 2021 generální ředitel Národního muzea v přírodě Jindřich Ondruš z rukou Radima Holiše Cenu hejtmana Zlínského kraje XIX. ročníku soutěže Stavba roku 2020 Zlínského kraje. Současně byl Libušín porotou oceněn Cenou Grand Prix arch. Pavla Nováka za mimořádný stavební počin – vědeckou rekonstrukci Národní kulturní památky. Tato prestižní cena bývá udělena jen při zvláštních příležitostech.

„Je pro nás velkou ctí, že Cenu hejtmana Zlínského kraje a nejvyšší cenu v soutěži Stavba roku 2020 Zlínského kraje, Grand Prix architekta Pavla Nováka získává Libušín. Je to stavba, která má pro náš kraj magické kouzlo. Bez Libušína si Pustevny nikdo z nás nedokáže představit. O to těžší pro nás všechny bylo vidět zkázu, kterou požár v roce 2014 přinesl.  Od začátku jsme si uvědomovali, že naším posláním je Libušín zachránit a obnovit jej v celé své původní kráse, tak aby znovu sloužil návštěvníkům Pusteven. Děkujeme týmu, který bděl nad přípravou a realizací, a byl složený z pracovníků Valašského muzea v přírodě, Krajského úřadu Zlínského kraje, Národního památkového ústavu ÚOP Kroměříž, Hasičského záchranného sboru a Stavebního úřadu Města Rožnov p. R.  Dále děkujeme architektům, projektantům, technikům a všem 222 řemeslníkům z kraje a blízkého okolí, díky kterým vstal Libušín z popela. V neposlední řadě poděkování patří také tisícům jednotlivců, kteří se zapojili do veřejné sbírky.

Vědecká rekonstrukce Libušína představovala jednu z nejnáročnějších obnov Národní kulturní památky. Jejím pilířem byla podpora zřizovatele Ministerstva kultury ČR a vynikající spolupráce s mnoha institucemi a jednotlivci. Výrazně pomohl i Zlínský kraj, který kromě výborné spolupráce přispěl částkou 5 milionů Kč. Všichni si zaslouží obrovské poděkování.

Věřím, že díky zájmu veřejnosti a médií, kterému se celá obnova těšila, se Libušín zapsal hluboko do povědomí mnoha lidí a tím upoutal pozornost na náš region. Jsem rád, že Libušín opět vévodí Pustevnám a je chloubou nejen Zlínského kraje, ale celé České republiky,“ shrnul Jindřich Ondruš, generální ředitel Národního muzea v přírodě.

Soutěž Stavba roku 2020 Zlínského kraje pořádá Krajská stavební společnost při Svazu podnikatelů ve stavebnictví a Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě pod záštitou hejtmana Zlínského kraje Radima Holiše.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Jeseníky v létě nabídnou nové atrakce, kraj podpoří turistický ruch

Icon 15.06.2021

Olomouc 13. června (ČTK) – Nové atrakce v podobě stezek pro horská kola, moderní lan...

Celý článek

Kolem tajuplného kamene k astronomickému středu Evropy

Icon 25.07.2021

Vydejte se mírně zvlněnou krajinou po nenáročné, ale o to tajuplnější naučné stezce kolem ...

Celý článek

Českou metropoli nově reprezentují suvenýry od pražských umělců

Icon 16.08.2021

Mezi upomínkové předměty Prahy se nově zařadily křišťálové sklenice, komiksy, šperky z růž...

Celý článek

Léta nepřístupný zámek v Bravanticích si budou moci lidé prohlédnout i v říjnu

Icon 30.09.2021

Bravantice (Novojičínsko) 30. září (ČTK) – Zámek v Bravanticích na Novojičínsku, kte...

Celý článek

EU rozdá mladým lidem 60.000 jízdenek, aby poznávali Evropu vlakem

Icon 12.10.2021

Brusel 12. října (zpravodaj ČTK) – Cestovat až 30 dnů zdarma po Evropě mohou mladí l...

Celý článek

V Němčičkách začali na lyžařský svah pokládat umělý povrch

Icon 26.10.2021

Němčičky (Břeclavsko) 23. října (ČTK) – Brigádníci dnes začali v lyžařském areálu v ...

Celý článek