Nová alej, dva parčíky i izolační zeleň. V Bohumíně přibudou stovky nových stromů

Přes sto nových stromů plánuje letos vysadit v různých částech města bohumínská radnice. Počítá se založením aleje u silnice vedoucí ke starobohumínskému hřbitovu a vymodeluje nový parčík v lokalitě Petra Cingra a také ve Vrbici. Další stovky stromů zajistí náhradní výsadba, například v Záblatí nebo Pudlově.

Reklama

 Padesát vrb a dubů přibylo ještě na sklonku loňského roku v městské části Skřečoň. Ve spolupráci s radnicí je tu vysadila Slezská společnost pro solidaritu. „Přestože jsme ostravský spolek, většina našich členů je z Bohumína. Když se nám podařilo získat dotaci z Evropského sboru solidarity na obnovu zeleně, volba padla právě na město, k němuž máme osobní vztah, a které je zasaženo znečištěným ovzduším,“ uvedl místopředseda sdružení Karel Janásek.

Po poradě se zaměstnanci odboru životního prostředí a služeb městského úřadu se členové spolku vydali do lokality, které místní říkají Dolní pole. Jde o plochu u ulice Na Hrázi ve Skřečoni. „V těchto místech v minulosti proběhla masivní výsadba zeleně, část pozemku je ale silně podmáčena a některým druhům dřevin se zde nedaří. Proto jsme spolku poradili, aby z dotace zajistil duby a vrby, kterým zvýšené půdní vlhkostní podmínky nevadí,“ podotkl Rostislav Palán, který má na radnici na starosti mimo jiné i péči o veřejnou zeleň. Padesátku stromů by měl podle sdružení doplnit stejný počet ještě letos, sázení proběhne v jarních měsících.

Se zelení má plány i samo město, v roce 2022 založí dubovou alej u cesty vedoucí ke hřbitovu ve Starém Bohumíně. Projekt zahrnuje výsadbu dvanácti až čtrnácti dlouhověkých dřevin. „Budou vzdáleny zhruba patnáct metrů od sebe, takže v prvních letech růstu ještě nebude funkce aleje patrná. Ocení ji až nastupující generace. Náš koncept výsadby myslí především na ty, kteří přijdou po nás. Práce se zelení je běh na dlouhou trať, uvědomujeme si, že musíme sadit co nejvíce nyní, abychom zajistili našim potomkům a vnukům život v zeleném a zdravém prostředí,“ vysvětlil místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Další z návrhů na letošní výsadbu se týká městské části Vrbice, kde by měl vzniknout malý parčík v oblasti Louny. A nový park založí radnice i v lokalitě P. Cingra za supermarketem Albert, kde aktuálně připravuje pozemky pro rodinnou výstavbu. „Celkem bychom chtěli letos vysadit okolo stovky stromů, další desítky přibudou díky dobrovolníkům,“ dodal Macura.

Zhruba čtyři stovky dřevin doplní v příštích letech zeleň ve městě v rámci náhradní výsadby za pokácené stromy. V případě města jde o staré a nemocné kusy, které ustupují těm mladým a perspektivním. Náhradní výsadbu ale ve velké míře realizují na svých i městských pozemcích soukromé firmy, jejichž projektům musela původní zeleň ustoupit.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama