Historický okamžik pro cyklisty: město Bohumín dokončilo spojení Odry s Ostravicí

Propojení Starého Bohumína s Ostravou a Odry s Ostravicí se dočkali příznivci cyklistiky. Město Bohumín dokončilo s předstihem zbývající úsek v délce 751 metrů od Antošovické lávky po Vrbickou lávku. Trasu dnes (ve čtvrtek 27. května) prověřil peloton složený z vedení města a vedoucích odborů bohumínské radnice.

Zatímco řeka Odra se v posledních měsících skloňuje v souvislosti s vodním kanálem, město Bohumín se na jejích březích věnuje realizovatelnějším projektům. Důkazem je historické propojení Odry s Ostravicí pro cyklisty a in-line bruslaře. „S měsíčním předstihem se podařilo dokončit zbývající úsek v délce tři čtvrtě kilometru, který vede od Antošovické lávky v Bohumíně-Pudlově směrem k Vrbickému jezeru. Na ni navazují na obou koncích už existující stezky v kvalitním povrchu. Fakticky tak došlo k propojení Starého Bohumína s Ostravou. Celý projekt má nadregionální charakter, protože umožňuje navázat na trasy v sousedním Polsku a na opačné straně navede turisty přes Ostravu až na Frýdecko-Místecko,“ uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura. Na výstavbu cyklostezky, která přišla na více než tři miliony korun, finančně přispěl Moravskoslezský kraj.

Původní kamenitá cesta, kterou před deseti lety vybudovalo Povodí Odry, dostala při přestavbě nový živičný povrch. Odborná firma se musela vyrovnat s nestabilním podložím a špatnými klimatickými podmínkami. Navíc bylo třeba vyhovět požadavku Povodí Odry, aby si cyklostezka zachovala přirozený tvar kopírující přírodní terén. Při pohledu od Antošovické lávky tak připomíná housenkovou dráhu. Města si hotovou stavbu převzalo ve čtvrtek 27. dubna. A to stylově, jeho zástupci přijeli na kolech. Dvacetičlenný radniční peloton dorazil k Antošovické lávce v devět hodin ráno. „Spojili jsme předávání stezky s tradičním výjezdem vedoucích pracovníků, při němž kontrolujeme průběh velkých investičních akcí města. A cyklostezku jsme hned otestovali. Ještě nás čeká její kolaudace, ale těžko můžeme kvůli administrativní záležitosti bránit lidem, aby trasu nevyužívali. Už nyní se po ní jezdí ve velkém,“ konstatoval starosta Bohumína Petr Vícha.

Pro bohumínské cyklisty je nová trasa možností, jak se pohodlně dostat k Vrbickému jezeru. To je v létě vyhledávanou lokalitou, kde lidé tráví volný čas. „Díky velmi dobré spolupráci se statutárním městem Ostrava a městským obvodem Slezská Ostrava se nám tu daří vylepšovat zázemí a rozvíjet rekreační možnosti. V posledních letech tu přibyly cykloboxy, převlékárna, mobilní toaleta, originálně pojaté informační cedule a lavičky s grilem. Letos plánujeme ještě instalovat molo pro plavce se žebříkem a ve větší vzdálenosti od břehu také ekologické molo se štěrkovými koši pro hnízdění ptáků,“ doplnil Macura.

Dokončením cyklostezky mezi bohumínskými lávkami plány města na rozšiřování sítě tras určených pro kola nekončí. Už v příštím roce se chce Bohumín pustit do dokončení okruhu kolem Vrbického jezera, konkrétně do úseku od štěrkovny k bývalé myslivně. „Aktuálně upravujeme projekt tak, aby co nejméně zasáhl do přírody a neovlivnil chráněnou ptačí oblast. Záměr jsme projednali s biology,“ vysvětlil Macura. Stezka kolem jezera začala vznikat před šesti lety a propojením už dokončených úseků vznikne ještě delší okruh, než je třeba kolem přehrady Olešná u Frýdku-Místku, což ocení především in-line bruslaři.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

S dětmi za Večerníčkem! Tip na výlet pro deštivé dny

Icon 25.07.2021

Prázdninové počasí je jak na houpačce… jeden den vymyslíte super výlet a druhý den vám poč...

Celý článek

V Krkonoších opravují kilometry turistických chodníků

Icon 17.08.2021

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) opravuje některé turistické chodníky na značen...

Celý článek

Zoo Praha oslavila 90. výročí svého založení

Icon 29.09.2021

Prvním návštěvníkům se Zoo Praha otevřela 28. září 1931. Tehdy ještě nedokončený osmihekta...

Celý článek

Francouzské speciality v projektu Goût de France představí i české restaurace

Icon 06.10.2021

Praha 5. října (ČTK) – Delikatesy francouzské kuchyně mohou od příštího týdne ochutn...

Celý článek

Hadí lázně v Teplicích zůstanou kulturní památkou, potvrdil správní soud

Icon 22.10.2021

Brno/Teplice 22. října (ČTK) – Hadí lázně v Teplicích zůstanou kulturní památkou. Ne...

Celý článek

Lidé si mohou na 50 let pronajmout schod na novou rozhlednu v Bílovicích

Icon 05.11.2021

Bílovice nad Svitavou (Brněnsko) 30. října (ČTK) – Téměř 30 metrů vysoká rozhledna o...

Celý článek