Hadí lázně v Teplicích zůstanou kulturní památkou, potvrdil správní soud

Brno/Teplice 22. října (ČTK) – Hadí lázně v Teplicích zůstanou kulturní památkou. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost společnosti Treinvest proti rozsudku Městského soudu v Praze, který stejným způsobem naložil se žalobou firmy proti rozhodnutí ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Verdikt NSS je dostupný na úřední desce.

Zaorálek v přezkumném řízení změnil rozhodnutí svého předchůdce Antonína Staňka (ČSSD), který odňal Hadím lázním status kulturní památky, protože se domníval, že hodnotné prvky exteriéru objektu jsou dostatečně chráněné režimem památkové zóny a interiér v podstatě ztratil původní hodnotu vzhledem k havarijnímu stavu. Zaorálek zaujal opačné stanovisko, proti kterému se firma bránila žalobou.

Podle NSS měl ministr právo zahájit přezkumné řízení a případně i změnit rozhodnutí svého předchůdce. Podobné případy v praxi nelze podle soudců zcela vyloučit.

„Hadí lázně stojí, hmotná podstata tohoto památkově chráněného objektu je stále zachována a skutečnost, že je objekt ve špatném stavebně-technickém stavu, neznamená, že by neměl být nadále předmětem památkové ochrany. Přistoupit na tuto logiku stěžovatele by ve své podstatě (dovedeno ad absurdum) znamenalo, že se již žádná zchátralá stavba jako kulturní památka neopraví,“ uvedli soudci v odůvodnění.

Majitel lázní Jaroslav Třešňák nabídl budovu před lety městu za 18 milionů korun. Zastupitelé schválili v prosinci 2019 záměr koupě objektu za cenu podle znaleckého posudku, a to za 6,8 milionu korun. „Nabídka ze strany města trvá. Já jsem s panem Třešňákem mluvil. On říkal, že si to musí ještě rozmyslet. Příběh možnosti prodeje městu není uzavřen,“ řekl dnes ČTK primátor Teplic Hynek Hanza (ODS). „Budova je natolik vzácná, že se chceme domluvit na nějaké její budoucnosti, nechceme, aby spadla,“ dodal primátor. Třešňákovo vyjádření se zatím ČTK nepodařilo získat.

Exteriér a interiér objektu tvoří podle NSS provázaný celek, který je třeba chránit jako kulturní památku. Vlastníkovi to přináší zákonné povinnosti. Vlastnictví zavazuje, připomněli soudci. „Není neomezené a nesmí být využito v rozporu se zákonem chráněnými zájmy. Zde je jím zájem na zachování kulturního dědictví, jejž stěžovatel svojí argumentací v podstatě popírá,“ poznamenal v závěru rozsudku předseda senátu Viktor Kučera.

Hadí lázně jsou klasicistní budova z konce 18. století. V následujícím století prodělaly přestavbu, která jim vtiskla současný ráz. Původnímu účelu přestaly sloužit po privatizaci. Podnikatel Jaroslav Třešňák plánoval přestavbu, návrhy na rekonstrukci však odmítli památkáři, protože podle nich spočívaly v praktickém zbourání budovy a stavbě nové.

tmd fir sd

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

V Čisté u Litomyšle vznikl esovitý vyhlídkový chodník kolem korun dvou lip

Icon 11.11.2021

Čistá (Svitavsko ) 11. listopadu (ČTK) – V Čisté u Litomyšle bude 17. listopadu otev...

Celý článek

Město Kroměříž připravilo nové turistické trasy, vydalo k nim mapky

Icon 31.05.2021

Kroměříž 31. května (ČTK) – Město Kroměříž a Správa Arcibiskupského zámku a zahrad v...

Celý článek

Blansko si zájemci mohou prohlédnout i virtuálně

Icon 28.06.2021

Blansko 24. června (ČTK) – Blansko na svém webu zpřístupnilo virtuální pro...

Celý článek

Turisté budou moci využívat novou autobusovou linku z Příbrami na okraj Brd

Icon 02.06.2021

Příbram 2. června (ČTK) – Pěší turisté a cyklisté budou moci využívat novou autobuso...

Celý článek

Rekonstrukce rozhledny Cvilín v Krnově na Bruntálsku skončila

Icon 14.08.2021

Rekonstrukce rozhledny Cvilín v Krnově na Bruntálsku skončila. Trvala 13 měsíců a vyšla na...

Celý článek

Nová prohlídková trasa zavede návštěvníky do jihozápadního bastionu Špilberku

Icon 06.10.2021

Brno 1. října (ČTK) – Nová prohlídková trasa Muzea města Brna zavede návštěvníky do ...

Celý článek