V Němčičkách začali na lyžařský svah pokládat umělý povrch

Němčičky (Břeclavsko) 23. října (ČTK) – Brigádníci dnes začali v lyžařském areálu v Němčičkách na Břeclavsku pokládat na svah umělý povrch. Dorazilo jich kolem 35, dostanou za to permanentky. ČTK to řekl správce areálu Jaroslav Stávek. Díky umělému povrchu se na svahu dá lyžovat i za nepříznivých sněhových podmínek.

Umělý povrch brigádníci na svah v Němčičkách zhruba v tuto dobu pokládají každoročně. „Neplatíme jim za to, ale vybírají si to v permanentkách. Každoročně se jich sejde několik desítek,“ uvedl Stávek. Dohromady je třeba položit zhruba 400 metrů umělého povrchu – 350 metrů na hlavní sjezdovce, zhruba 50 metrů u dopravníkového pásu. Dnes se začalo kolem 09:00, před 10:30 bylo hotovo už asi 150 metrů. Z toho několik desítek metrů ale v týdnu položili zaměstnanci tamního klubu, aby brigádníci měli na co navazovat. Je to tak jednodušší.

Rozdělili se na dvě skupiny, jedna pracuje nahoře na svahu, druhá dole u pásu, aby se navzájem zbytečně nemotali. Jak ale skončí ti dole, přejdou na hlavní svah, práce pak zase půjde rychleji,“ vysvětlil Stávek. Hotovo by mělo být v neděli někdy po obědě, záleží na tom, jak práce půjde od ruky.

Areál mezi vinohrady s lyžařským vlekem je nejníže položeným ve střední Evropě. Jeho dolní část se nachází v nadmořské výšce 180 metrů nad mořem, nejvyšší bod sjezdovky leží ve výšce 240 metrů nad mořem, celkové převýšení svahu je tak 60 metrů. Umělý povrch dovoluje začít s lyžováním obvykle dříve, než jsou v provozu další lyžařské areály na jihu Moravy, a končit později. „Začínáme vždy první prosincovou sobotu,“ uvedl Stávek. Není tak výjimkou, že se v Němčičkách začíná lyžovat třeba v momentě, kdy je svah pokrytý sněhem jen v dolní třetině a postupně se dosněžuje do vyšších částí.

Loni sezonu ovlivnila vládní opatření proti šíření koronaviru, vlek v Němčičkách se, tak jako i všechny ostatní vleky na jihu Moravy, ani nerozjel. V době, kdy areály mohly být otevřeny, k tomu v regionu nebyly vhodné klimatické podmínky. Zhruba 200 dětí tak má ještě od loňské sezony zaplacený lyžařský kurz, který se neuskutečnil. Uskutečnit by se měl letos. V kurzech v Němčičkách bývá každoročně 380 dětí, tento počet by kurzem měl projít i letos. Podle Stávka se ale jen těžko dá odhadnout, jaké podmínky pro lyžařské areály budou z důvodu možných vládních opatření platit tuto sezonu.

lip snm

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Turisté budou moci využívat novou autobusovou linku z Příbrami na okraj Brd

Icon 02.06.2021

Příbram 2. června (ČTK) – Pěší turisté a cyklisté budou moci využívat novou autobuso...

Celý článek

Rekonstrukce rozhledny Cvilín v Krnově na Bruntálsku skončila

Icon 14.08.2021

Rekonstrukce rozhledny Cvilín v Krnově na Bruntálsku skončila. Trvala 13 měsíců a vyšla na...

Celý článek

Nová prohlídková trasa zavede návštěvníky do jihozápadního bastionu Špilberku

Icon 06.10.2021

Brno 1. října (ČTK) – Nová prohlídková trasa Muzea města Brna zavede návštěvníky do ...

Celý článek

Lidé si mohou na 50 let pronajmout schod na novou rozhlednu v Bílovicích

Icon 05.11.2021

Bílovice nad Svitavou (Brněnsko) 30. října (ČTK) – Téměř 30 metrů vysoká rozhledna o...

Celý článek

V Kladně je nový multikulturní prostor propojující historii, gastronomii a umění

Icon 27.11.2021

Kladno 27. listopadu (ČTK) – V Kladně vznikl nový multikulturní prostor nazvaný Dům ...

Celý článek

V Krkonoších opravují kilometry turistických chodníků

Icon 17.08.2021

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) opravuje některé turistické chodníky na značen...

Celý článek