Jižní Morava láká turisty na víno i hudbu

Brno 13. června (ČTK) – S rozvolňováním vládních opatření proti šíření koronaviru a nadcházejícím létem ožívá na jižní Moravě cestovní ruch. Spolky a organizace představují kampaně, které mají oslovit rodiny s dětmi, milovníky vína či hudební fanoušky. Na propagaci se nešetří, a to ani kvůli ztrátám způsobeným pandemií, řekla ČTK ředitelka Centrály cestovního ruchu – Jižní Morava Pavla Pelánová. Očekávaným lákadlem je Slovanská epopej Alfonse Muchy, která má být od léta vystavená v Moravském Krumlově.

„Peníze jsou obzvláště v této době pro kraj i město nedostatkovým zbožím vzhledem k obrovské zátěži rozpočtu v souvislosti s pandemií. Nicméně cestovní ruch zůstává pro naše místní samosprávy jedním z klíčových odvětví, které budou finančně podporovat,“ uvedla Pelánová.

V loňském roce jihomoravská centrála spustila kampaň Mimo davy, která představovala turistům méně známá místa. Letošní kampaň nese název Nestůj, cestuj!, a to třeba za vínem, hudbou či architekturou. „Jižní Morava je velice turistický region, převážná většina našeho kraje je orientovaná na cestovní ruch. Ovšem v době koronaviru se ukázalo, že například Brno je výrazně závislé na takzvaném byznys návštěvníkovi, který sem každoročně přijížděl naplnit brněnské hotely na různých konferencích, kongresech, pracovních setkáních. Tento typ návštěvníka prakticky přestal loni existovat,“ dodala Pelánová.

Brno letos vsadilo na živé centrum plné lidí posedávajících v otevřených zahrádkách i na patnících. Atmosféru dotvoří kulturní akce a volně hrající muzikanti, hudba má v Brně v létě znít téměř na každém rohu. V plánu je rovněž festival Uprostřed, Brasil Fest Brno, Pop Messe nebo hudební vrchol léta Maraton hudby. Kromě toho chce vedení města přilákat i rodiny s dětmi. Novinkou bude aplikace Play Brno, průvodce městem s prvky rozšířené reality. Prostřednictvím mobilu umožní dětem rozpohybovat místa v centru a například nakrmit „brněnského draka“.

K návštěvě vyzývá také mikroregion Modré Hory, který spojuje vinařské obce v čele s Velkými Pavlovicemi. Pro letošek je připravená nová mapa, v on-line i tištěné podobě, s 50 nejoblíbenějšími cíli jako třeba opilé sklepy nebo stezka nad vinohrady. Destinační společnost Pálava a Lednicko-valtický areál připravily projekt individuálního multimediálního osobního průvodce, takzvaný IMOP, který formou webové aplikace navede turisty například na Svatý kopeček v Mikulově.

Turistické informační centrum v Lednici, jež patří díky zámku k nejnavštěvovanějším místům kraje, plánuje krojované hody, koncerty v zámeckém parku či noční prohlídky zámku. „Myslím, že obec nijak nesnižuje rozpočet na kulturní akce. Samozřejmě přemýšlíme více nad tím, zda danou akci pořádat a zda se na ni návštěvníci dostaví, abychom peníze jen tak nevyhazovali, ale tak to bude mít asi většina organizátorů. Nikdo nevíme, co máme čekat a jestli opatření a vše kolem pandemie lidi neodradí,“ řekla Lucie Kašinová z centra.

Podle Pelánové je jedním ze zajímavých a méně objevených míst Boskovicko a jeho židovská historie. Právě v Boskovicích je na letošní rok opět v plánu tradiční Festival pro židovskou čtvrť, který pořádá sdružení Unijazz. Součástí jsou kromě koncertů také divadelní představení, výstavy, promítání filmů či přednášky. Loňský ročník se uskutečnil v komornější variantě, některé akce však byly zrušené úplně a lidé se na ně mohou těšit až v letošním roce. Mezi ně patří například Pálavské vinobraní v Mikulově, jež ročně navštěvují desítky tisíc lidí. Letos je v plánu na první polovinu září.

Klára Vašíčková hj

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Skleník Fata Morgana nespí, prochází další proměnou

Icon 14.02.2021

Botanická zahrada hl. m. Prahy využila dočasného uzavření skleníku Fata Morgana a pokračuj...

Celý článek

Adršpach od 1. května prodlouží on-line prodej vstupenek do skal

Icon 03.05.2021

Adršpach (Náchodsko) 29. dubna (ČTK) – Obec Adršpach na Náchodsku od 1. května prodl...

Celý článek

Značkaři turistických tras mají v Ústeckém kraji víc práce i kvůli kůrovci

Icon 24.05.2021

Ústí nad Labem 23. května (ČTK) – Klub českých turistů dostane od Ústeckého kraje 60...

Celý článek

Jeseníky v létě nabídnou nové atrakce, kraj podpoří turistický ruch

Icon 15.06.2021

Olomouc 13. června (ČTK) – Nové atrakce v podobě stezek pro horská kola, moderní lan...

Celý článek

V Krkonoších se 29. května opět rozjedou cyklobusy

Icon 13.05.2021

Vrchlabí (Trutnovsko) 13. května (ČTK) – V Krkonoších se v sobotu 29. května do letn...

Celý článek

Karlovarský kraj začne od června dávat slevy na ubytování v kraji

Icon 26.05.2021

Karlovy Vary 25. května (ČTK) – Karlovarský kraj začne od června poskytovat slevové ...

Celý článek