Nová prohlídková trasa zavede návštěvníky do jihozápadního bastionu Špilberku

Brno 1. října (ČTK) – Nová prohlídková trasa Muzea města Brna zavede návštěvníky do útrob jihozápadního bastionu, mohutného výběžku špilberských hradeb. Uvnitř se skrýval labyrint chodeb a komor, které sloužily obráncům Brna při švédském obléhání v roce 1645, informovala ČTK Michaela Budíková z muzea.

Nová prohlídka doplní dosavadní turistickou nabídku Špilberku, která kromě muzejních expozic zahrnuje také návštěvu kasemat a lapidária v bývalých vodojemech.

Jihozápadní bastion postavili obránci Brna narychlo během dvou let. Nejdůležitější úpravy při jeho dokončování vznikly z rozkazů Raduita de Souches, velitele posádky. Sehrál klíčovou roli při obraně hradu.

„Zajistil nedobytnost Špilberku, a tím i celého Brna. Toto významné místo historie našeho města proto chceme veřejnosti představit na pravidelných komentovaných prohlídkách,“ uvedl ředitel muzea Zbyněk Šolc.

Bastion nechal v roce 1809 odstřelit císař Napoleon. Před 15 lety se podařilo bastion na dochovaných základech obnovit. Kromě prohlídkové trasy, která vede návštěvníky ve stopách obránců Brna, se uvnitř ukrývají také muzejní depozitáře.

Nový prohlídkový okruh je přístupný každý otevírací den vždy v 10:00, 12:00, 14:00 a 16:00. Vstupenky lze zakoupit na místě i on-line. Na příští turistickou sezonu připravuje muzeum nový okruh hradem, jehož trasa má zatím zůstat překvapením.

tmd hj

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu