Oriflame – Mindsummer

 

Reklama


Datum konání – 21. – 26. červen

Ostrava

Švédský svátek Midsummer míří do Ostravy

Léto přichází ze severu…

První ročník letního festivalu Midsummer se uskuteční 26. června v Komenského sadech v Ostravě. Tato slavnost určena pro celou rodinu vychází ze švédských tradic. Na celé odpoledne je připraven koncertní program různých hudebních žánrů, aktivity pro děti a ukázky skandinávských zvyků. Vstup je zdarma.
Příchod léta slaví nejvíc na severu. Husím pochodem přijdou, ale bez husí kůže vystoupí v  rámci hlavního programu například Ewa Farna, Jitka Zelenková, ABBA Revival nebo 100°C. Své číslo mají připraveno také děti z Dětského domova Slezská Ostrava.
Nejmenší návštěvníci se dost možná nechají nalákat na oblíbený facepainting. S pomalovanou tváří se pak budou především oni soustředit nasoutěžní a vědomostní disciplíny se severskou tématikou. Manuálně odvážnější návštěvnci se můžou naučit plést věnce nebo pracovat s bylinami v různých tématických workshopech.
Nebude chybět demonstrace skandinávských tradic jako slavnostní zapálení vatry symbolizující pálení křivd, vztyčení májky a taneční vystoupení v národních krojích.
Pořadatelem celého festivalu je výrobce přírodní švédské kosmetiky Oriflame. V rámci doprovodného programu   je připraveno odborné individuální  poradenství v péči o pleť a  líčení. Jedním z významných hostů bude dlouholetá patronka dětí a tvář švédské přírodní kosmetiky Tereza Maxová.

O svátku Midsummer:
Slavnosti letního slunovratu Midsommar jsou typické především pro severské země. Mají svůj původ v pohanském svátku Lugnasad zasvěcenému bohyni slunce a plodnosti. Jeho datum je každoročně stanoveno na termín mezi 21. – 26. červnem, kdy je nejdelší den. Hlavní náplní byly různé magické obřady. Ohně, které o svátku Slunovratu planou mají symbolizovat vítězství světla nad temnotou a zlými duchy a protože od slunovratu se den začne i nezadržitelně zkracovat, jsou i symbolickou pomocí Slunci a jeho „ubývající“ energii. S oslavami se pojí různé rituály podle místního folklóru. Za stěžejní je považováno vztyčení stožáru ověnčeného květinami a bylinami nasbíranými o Svatojánské noci.

Více informací naleznete ZDE.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama