Západní TIBET – Ladak

Slavnost v klášteru Himis(Brno 9. 3. 2007) Díky tomu, že západní část Tibetu již leží na území Indie, dochovalo se zde, na rozdíl od Čínou okupovaného Tibetu, velké množství budhistických klášterů a památek. Toto území se jmenuje Ladakh (Západní Tibet v indickém státě Džamú a Kašmír) a jejími obyvateli jsou Tibeťané. Území sousedí s Kaschmirem a proto i zde panuje silné napětí. Po jediné silnici, vedoucí údolím řeky Indus, často narazíte na kolony indické armády. Oblast leží vysoko v horách a nadmořská výška zde prakticky neklesne pod 3000 m n. m. Však se sem také dostanete buď letadlem anebo autobusem přes druhé nejvyšší sedlo se silnicí na světě – 5295 m n. m.
Zajímavou výstavu s názvem Západní TIBET – Ladak připravili brněnští památkáři. V roce 2005 byla zahájena spolupráce brněnských památkářů při záchraně klášterů v oblasti Ladaku. Jedná se zejména o pomoc při stavebně historickém průzkumu, statickém zajištění objektů i restaurování poškozených nástěnných maleb. Informace o této činnost bude rovněž součástí výstavy.
Výstava si klade za cíl přiblížit současný život Ladačanů, silně ovlivněný přirozeně přijímanými tradicemi i drsným prostředím, ve kterém žijí. Co jedí, jak se oblékají a krášlí, jak pracují i odpočívají a baví se, jak uctívají své bohy – to všechno chce výstava alespoň náznakem ukázat.
Na výstavě bude prezentována řada předmětů běžné denní potřeby, náboženských objektů včetně náznaku oltáře. Reprezentativní je vystavená sbírka thangk – speciálně malovaných náboženských obrazů. V průběhu výstavy budou pořádány komentované prohlídky, při nichž mohou zájemci rozšířit svoje znalosti konzultací s odborníky. Termíny těchto speciálních prohlídek budou předem oznámeny. Výstava potrvá do 7. dubna.

Výstava Západní TIBET – Ladak

Galerie Sklepení, nám. Svobody 8, BRNO
Otevřeno je od úterka do pátku od 9 do 17 hodin a v sobotu od 10 do 16 hodin.

– MiM –

Kulturní akce

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu