Velikonoce v Národopisném muzeu Plzeňska

Dvůr muzea ožije starými řemesly a dovednostmi

Reklama

Pletení pomlázek patřilo dříve k činnostem, které se mladí učili od starších. Mnozí tatínkové by si dnes měli sáhnout do svědomí, zda to své děti naučili či nikoli. Ať už si chcete osvojit tuto dovednost, nebo být zasvěceni do tajemství dalších tradičních postupů, určitě vás potěší návštěva akce nazvané „Velikonoce v muzeu“.
Tato akce se koná ve dnech 30. 3. 2010 až 2. 4. 2010 v Národopisném muzeu Plzeňska na náměstí Republiky13. Hlavním bodem programu jsou různé výtvarné dílny a ukázky řemesel. Muzeum se již poněkolikáté snaží tímto způsobem zprostředkovat tradice a zvyky zejména mladším návštěvníkům. Tato forma je pro děti velmi lákavá, protože jim umožňuje aktivně se zapojit a vyzkoušet svoji zručnost.

Čtyři dny před Velikonocemi budou ve znamení pletení pomlázek, zdobení vajíček, či výroby dekorací z proutí a pedigu. Nebude chybět ani ukázka toho, jak se dříve na hrnčířském kruhu točily keramické hrnky a další výrobky. Pro ty, kdo si netroufnou sami přiložit ruku k dílu, je zde možnost zakoupit si „profesionální“ výtvory od přítomných řemeslníků a lektorů. Kdo by se chtěl více dozvědět o historii prastarého jarního svátku, může absolvovat výklad v expozici muzea, s ukázkami zvykoslovných předmětů.

V prvních dvou dnech – v úterý a ve středu – počítáme zejména s návštěvami školních tříd. Proto se dveře muzea otevřou již v 9 hodin a dílny potrvají do 16 hodin. Ve čtvrtek a v pátek, kdy už děti mají prázdniny, tu pro návštěvníky budeme od 10 hodin do 17 hodin.

Vyvrcholením čtyřdenního „řemeslného jarmarku“ bude vyhlášení výsledků soutěže o nejkrásnější kraslici, které proběhne v pátek 2. 4. v 15 hodin. Soutěž, která je určena dětem do 14 let, potrvá do 31. 3. 2010. Soutěžní kraslice můžete již nyní odevzdávat v Národopisném muzeu. Vítězové mohou získat zajímavé ceny, například rodinnou vstupenku do Muzea loutek Plzeň, případně na výstavu Doba ledová – Giganti v hlavní budově Západočeského muzea v Plzni. Více informací o soutěži najdete na stránkách Západočeského muzea v Plzni, jehož součástí je i Národopisné muzeum Plzeňska – www.zcm.cz.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama