Hubertova jízda a Svatomartinská vína na zámku

V sobotu 14. listopadu 2009 se na zámku ve Slavkově u Brna po loňském úspěchu uskuteční již druhý ročník zajímavé a poutavé akce s celodenním bohatým programem.

Reklama

Jezdecký klub Austerlitz ve spolupráci se YMCA jezdeckým oddílem Stáje Němčany a Zámkem Slavkov-Austerlitz pořádají Hubertovu jízdu. Tradice jízdy sv. Huberta sahají hluboko do minulosti. Rozšířily se z Anglie, kde je tradice parkursních honů na lišku hluboce zakořeněna. V našich podmínkách je to především setkání jezdců a milovníků koní, lišku nahrazuje jezdec s liščím ohonem, již nejde o lov, ale o tradici a přátelství. Na slavkovském bojišti pak návrat k této tradici zcela přirozeně nabízí propojení témat jezdectví a napoleonské vojenské historie regionu, vždyť bitvy u Slavkova se zúčastnilo na 50 tisíc jezdeckých, tažných či nákladních koní všech tří armád.

Hubertova jízda na zámku ve Slavkově se právě touto historií inspiruje, přítomnost velkého množství koní a jezdců, z nichž řada oblékne historické uniformy, město Slavkov a bojiště oživí, atraktivním způsobem propojí historická místa, podpoří navázání spolupráce mezi stájemi v regionu bojiště.

Slavnostní začátek Hubertovy jízdy proběhne v 11.00 hodin v zámeckém parku, kam se sjedou všichni účastníci. Jezdci budou v parku představeni, dekorováni, přednesou slib a poté se projedou městem Slavkovem.

Návštěvníci zámku budou mít možnost od 13.00 hodin sledovat soutěže tzv. MINI – MAXI, ve 13.30 hod. bude zahájena soutěž „Ohnivý jezdec“ – přiblížení se k hořícímu ohni. „Halali“ alias hon na lišku bude vyhlášen ve 14.30 hodin, tentokrát se bude hledat pravá i falešná liška. Vítěz Lotu – bude vyhlášen v 15.00 hodin.

Program bude pokračovat v 15.30 hodin požehnáním koním a jezdcům a v 15.50 hodin se objeví na koni sv. Hubert.

Návštěvníci akce mohou také od 11.00 do 16.00 hodin navštívit zámek a setkat se zámeckým panstvem při oživených kostýmovaných prohlídkách, které budou tematicky zaměřené na Život na zámku. Vstupenky na prohlídky zámku je vhodné předem rezervovat v pokladně zámku na tel. č.: 544 227 548.

Podzimní období je spojeno také s vinobraním a mladým vínem. Svatomartinské hody jsou období, kdy sklizeň již byla v bezpečí pod střechou a za dveřmi už čekal klidný advent s předvánočním půstem. Tento příjemný zvyk dobrého jídla a pití přetrval do dnešní doby, kdy lidé rádi v době vrcholícího podzimu využijí příchodu mladého vína jako příležitosti pro pobavení a setkání s přáteli.

Ve spolupráci s Moravskou bankou vín připravil Zámek Slavkov – Austerlitz po loňské úspěšné premiéře již druhý ročník výstavy Mladá Svatomartinská vína na zámku. Přijďte ochutnat v sobotu 14. listopadu 2009 od 11.00 hodin na zámek první lahve mladého vína pocházejícího z podzimní sklizně.

Advent se nám nenávratně blíží, a proto se přijďte inspirovat na krásnou Vánoční výstavu paličkované krajky, krajkových betlémů a betlémů na pohlednicích, jejíž vernisáž se uskuteční 14. listopadu 2009 ve 14:00 hod. Můžete zhlédnout díla krajkářky Ivy Vanžurové a členek Mohelnického spolku ručních řemesel.

Celodenní program bude jistě vhodně doplněn akcí Svatomartinská husa, kterou nejen pro labužníky připraví v rozmanitých úpravách v Zámecké restauraci Austerlitz (akce probíhá ve dnech 11. – 15.11.2009).

Věříme, že Vás naše pozvání oslovilo a že přijdete strávit tento den společně s námi na Zámek Slavkov – Austerlitz.

Program ZÁMEK:

11:00–19:00 slavnostní zahájení výstavy „Mladá Svatomartinská vína na zámku“ pořádané Moravskou bankou vín.

14:00 Vernisáž – Vánoční výstava paličkované krajky, krajkových betlémů a betlémů na pohlednicích

11:00 –16:00 Kostýmované prohlídky zámku

12:00 –17:00 Jezdecký program

9:00 – 24:00 Svatomartinská husa (Zámecká restaurace Austerlitz)

Program HUBERTOVA JÍZDA:

09:00 Setkání jezdců v areálu stáje Němčany

10:00 Odjezd jezdců podrase Němčany, Urbánek, Slavkov do parku

11:00 Slavnostní zahájení Hubertovy jízdy v zámeckém parku:

slavnostní fanfáry

zahájení – seznámení s trasou a programem

představení Horsmastra a lišky

fanfáry

slavnostní defilé jezdců

12:00 Přestávka s občerstvením v parku

13:00 – 14:00 Soutěže MINI-MAXI, Ohnivý jezdec

14:30 Halali v zámeckém parku – tentokrát hledání pravé i falešné lišky

15:00 Vyhlášení vítěze lovu

15:30 Požehnání koním a jezdcům

15:50 Příjezd Sv. Huberta

16:00 Přípitek Mastera mladým vínem a zakončení akce

16:30 Odjezd jezdů do Němčan

16:50 Zakončení akce

ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA

www.zamek-slavkov.cz

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama