Poklesy v příjezdech zahraničních turistů pokračují i v prvním pololetí 2009

Výsledky České republiky v příjezdové turistice kopírují stav mezinárodního cestovního ruchu. Do Česka přijelo za první pololetí 2 715 571 zahraničních turistů. To představuje meziroční pokles o 12, 2 %. Průměrná doba pobytu se pohybovala okolo 4 dní. Došlo k výraznému poklesu u takových zdrojových zemí jako jsou Velká Británie a Rusko.

Reklama

Zastoupení hlavních zdrojových zemí se v první pětce nezměnilo, ale došlo ke změně pořadí. Dlouhodobě si drží svou první pozici pouze Německo (629 tisíc turistů) a to i přes pokles o 8, 5 %. Následuje Itálie (180 tisíc turistů), která přeskočila Velkou Británii. Česká republika se ve srovnání s ostatními evropskými státy (zaznamenaly až dvouciferné poklesy) těší oblibě italských turistů.

Z Velké Británie dorazilo do Česka za první půlrok 174 tisíc turistů, což je hluboký pokles o 27 %. Na druhou stranu dostupná data od britského Office for National Statistics hovoří v roce 2009 o poklesu zahraničních cest Britů celosvětově o 35 %. „S odlivem britských turistů bojují i jejich nejoblíbenější destinace: Portugalsko (pokles o 44 %), Španělsko (- 27%) a Francie (– 13 %),“ říká Jan Mlčák z britského zastoupení CzechTourism. „Z tohoto pohledu se Česká republika jeví stále jako jedna z nejstabilnějších turistických destinací,“ dodává Mlčák.

V loňském roce silné Polsko, které si v tomto roce drželo mírný růst ještě v prvním čtvrtletí, zaznamenalo pokles za celé pololetí 2009 o 7,3 % (173 tisíc turistů).

Rusko se propadlo až na pátou příčku, kdy došlo téměř k 19% poklesu v příjezdech Rusů (161 tisíc turistů) do České republiky. Došlo k výraznému poklesu skupinových zájezdů, odpovídá tomu i počet vyřízených víz, který se propadl meziročně o více jak 30 %.
„Vývoj ruského výjezdového cestovního ruchu významně ovlivnilo oslabení rublu vůči euru téměř o 25 až 30 %. Mimo to mnoho velkých průmyslových podniků seškrtalo své rozpočty na sociální programy, v rámci kterých přispívaly či platily zaměstnancům dovolenou v zahraničí,“ komentuje situaci Helena Svobodová z moskevského zastoupení CzechTourism.

Za kraje je nejnavštěvovanější Praha s 1, 66 milionů zahraničních turistů (pokles o 10, 8 %), na druhé pozici se umístil Karlovarský kraj (203 turistů, to je – 11, 2 %). Tuto trojici uzavírá kraj Jihomoravský s největším poklesem mezi kraji o 23,1 % (162 tisíc turistů).

Počet přenocování činil celkem 8 063 181, to je pokles o 11 %.

Výsledky, které prezentovala světová organizace cestovního ruchu UNWTO za první čtyři měsíce roku 2009, nejsou nijak povzbudivé. Z celosvětového pohledu zaznamenala Evropa pokles o 10 %. Projevila se ekonomická recese, která má za následek růst míry nezaměstnanosti a díky tomu i pokles v příjezdech turistů z evropských států a ze zemí Severní Ameriky.

Podle předpovědí Evropské komise pro cestovní ruch můžeme očekávat mírné zlepšení ke konci roku 2010.

Zdroj: CzechTourism

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama