Unikátní fotografie legendárních cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmund

Cestovatel, dobrodruh a muž mnoha dalších povolání Rudolf Švaříček a generální ředitel a předseda představenstva Letiště Praha Miroslav Dvořák dnes slavnostně zahájili výstavu unikátních fotografií legendárních cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda nazvanou Past na rovníku. Expozice prostupuje celým letištěm, a cestujícím i široké veřejnosti nabízí setkání s unikátními snímky z jejich asijské cesty.

Reklama

Výstava, kterou tvoří více než tři stovky fotografií, přináší jedinečné záběry spojené s knihou Past na rovníku, která nikdy nebyla publikována, a jež je tečkou za velkou cestovatelskou érou této dvojice. Vystavené snímky mapují asijskou cestu, kdy pánové Zikmund a Hanzelka navštívili Indii, Nepál, Srí Lanku, Barmu, Indonésii (Sumatru, Nias, Jávu, Bali a Novou Guineu), Japonsko a Rusko. Ambicí této výstavy je představit fantastické věci, které tato dvojice dokázala a posléze neměla příležitost prezentovat veřejnosti.

„Světoběžník Richard Halliburton nazval cestování nádherným dobrodružstvím. Toto přirovnání sedí i na životní osudy Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda,“ řekl na vernisáži výstavy generální ředitel a předseda představenstva Letiště Praha Miroslav Dvořák a dodal: „Těší mne, že se právě pražský mezinárodní vzdušný přístav, odkud se naše legendární cestovatelská dvojice vydávala za svým dobrodružstvím, stalo místem, kde jsou prezentovány fotografie dokumentující jejich putování.“

Iniciátor výstavy Rudolf Švaříček k právě otevřené výstavě i literární předloze poznamenal: „Na knize Past na rovníku jsme pracovali s Miroslavem Zikmundem tří roky. Byl to určitě nejnáročnější, ale zároveň nejkrásnější projekt, který jsem kdy absolvoval. Přestože pan Zikmund oslavil letos devadesátiny, je v něm nakumulovaná obrovská energie, disponuje fantastickým přehledem, zajímavým světonázorem i vyzrálým moudrem. Vše společně prožité je dalším příjemným bonusem knihy i následně realizované výstavy, která z publikace vychází.“

Expozice Past na rovníku je volně přístupná a je k vidění do konce srpna v prostorách Letiště Praha – v Terminálu 1 a 2, v chodbě spojovacího objektu a v Prstu C.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama