Havlův perleťový betlém aneb dar přítele Arafata

Hrad Karlštejn je už nějaký ten pátek zavřený a malebná obec Karlštejn je oproštěna od návalu turistů. Nabídka suvenýrů se ztenčila o polovinu a spíš než anglické „Where is the castle?“ konečně zaslechnete také mateřštinu. Zima odsud cestovatele vyhnala jako doutnák lišku z nory. Okolí teď dýchá předvánočním klidem.

V podhradí Karlštejna je ale i v prosinci co dělat – jen se o tom moc neví. Otevřeno má zdejší Muzeum voskových figurín i Muzeum betlémů. První jmenované se může chlubit unikátní expozicí, připomínající něco mezi luxusním domem Madame Tussauds a hrůzostrašným Domem voskových figurín. To druhé je osobitější, domáčtější a útulnější.
Vcházím do budovy někdejší fary, staré víc jak dvě stě let. Vzduch je prosycený sladkou vůní perníku a peprným aroma čerstvého jehličí. Vítá mě starší pán s jiskrou v oku a úsměvem na rtech. Místnostmi se linou dětské hlásky, vyzpěvující tóny koled.
Zkrátka romantika! V muzeu je vystaveno na padesát betlémů: dřevěné, perníkové, cukrové i chlebové. Některé se pohybují, jiné hrají. Nejstarší je z 18. století a zachycuje Ježíška v poměrně kompromitující situaci – při obřízce.

„Jsem ve správný čas na správném místě,“ říkám si, když mě průvodce upozorňuje na raritu výstavy. Na letošní prosinec připravil ex-prezident Václav Havel návštěvníkům karlštejnského betlémového muzea skutečnou podívanou. Nebo spíš (abychom byli přesní): o jedinečný exponát se zasloužil Jásir Arafat, který jej nechal pro Havla zhotovit. Postříbřený betlém, vykládaný perletí, tu bude vystaven do 7. ledna. Kdo by o jeho původu pochyboval, může se přesvědčit pohledem na fotografie ze setkání obou diplomatů.
Mám za sebou prohlídku tří sálů, plných skleněných vitrín zbožného obsahu. Zašla jsem i do sklepa, kde je malá expozice, věnovaná vinařství za Karla IV. Bílé paní, střežící vchod do původního sklepení z 18. století, jsem pro štěstí po schodech poslala padesátník. Perníky mám nakoupeny. Zdá se, že už mě tu nic nedrží.
„Kampak, kampak?“ volá na mě od východu průvodce. „Snad nechcete přijít o to nejkrásnější,“ drmolí a už mě strká ke schodišti na půdu. V podkroví se na ploše 80 m2 se rozkládá největší pohyblivý betlém v Česku. Ježíškovi tam přináší dary Karel IV., sv. Václav i Tomáš Garrigue Masaryk. K velkolepému „vystoupení“ pateticky vyhrává česká hymna a tlumený hlas, vykládající dětem i dospělým Karlštejnskou pohádku, mě nakonec přesvědčí, že se Ježíšek narodil právě tady – v jeskyni pod Karlštejnem.

Perleťový betlém v karlštejnském muzeu
Kde: Muzeum betlémů pod Karlštejnem
Kdy: Havlův betlém je vystaven do 7. ledna 2007. Muzeum otevřeno celoročně: od ledna do března pouze o víkendech, od února do listopadu úterý až neděle a v prosinci denně vždy od 10:00 do 17:00.
Za kolik: dospělí 45 Kč; děti, studenti a důchodci 30 Kč

Zpracovala Michaela „Mysha“ Košťálová

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu