Ptačí ráj Velký Košíř

Rybník Velký Košíř je jedním z nejstarších rybníků ve východních Čechách, ale také významnou ornitologickou lokalitou. Díky dobře rozvité pobřežní zóně zde bylo zastiženo celkem 179 druhů ptáků, z nichž se zde nastálo uhnízdilo 72. O ptácích i o dalších zajímavostech Velkého Košíře informuje nová naučná stezka, kterou dnes představila Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Litomyšl. Naučná stezka Velký Košíř je další z naučných stezek, které Český svaz ochránců přírody v okolí vytvořil.

Reklama

Celkem 4 informační panely naučné stezky seznámí návštěvníky s místní, velmi bohatou faunou a zajímavou flórou. Mnohé druhy, které tu může pozorný návštěvník spatřit, jsou u nás dnes již vzácností. Například hnízdící chřástal malý, chřástal kropenatý, bukač velký nebo polák malý. Z pěvců tady hnízdí slavík modráček, cvrčilka slavíková. Významnými a velmi zajímavými obyvateli rybníka jsou také obojživelníci. Zahlédnout tu můžete skokana hnědého i zeleného, rosničku zelenou, čolka obecného, a pokud budete mít štěstí také kuňku obecnou a blatnici skvrnitou. V případě že se pozorovatel zdrží až do večera, může nad rybníkem sledovat lovící netopýry – rezavého, vodního a vousatého.

Cílem ČSOP je upozornit na významnou zoologickou lokalitu v těsné blízkosti města. A hlavně chránit tuto zelenou oázu před vlivy rozrůstající se zástavby.

Český svaz ochránců přírody zpřístupňuje své lokality veřejnosti ve spolupráci s generálním partnerem ČSOP, společností RWE Transgas Net v rámci projektu „RWE Transgas Net. Blíž přírodě.“ Jeho cílem je ochrana přírody prostřednictvím prezentace významných lokalit veřejnosti.

Bližší informace:

Petr Stýblo
Kancelář Ústřední výkonné rady ČSOP
tel.: 602 395 473
e-mail: [email protected]

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama