Pilotní projekt NASLEPO hradem Křivoklátem

Na hradě Křivoklátě jsou připraveny speciální prohlídky pro zrakově postižené. Prohlídka je doprovozená speciálním výkladem, který je kombinací detailního popisu vnitřních prostor a barvitého líčení historie. Prohlídka je po celé trase doplněna o hmatové exponáty, které jsou pro tento projekt vybrány za odborného dohledu odborníků památkové péče. Zvláštním doplňkem celé prohlídky je schematický model hradu, který má návštěvník k dispozici po celou dobu prohlídky.

Reklama

Tento pilotní projekt je zatím první možností v republice, kdy je tímto způsobem připravena celá prohlídková trasa. Nejedná se tedy pouze o jednu místnost, vyčleněnou v rámci objektu, s několika hmatovými exponáty, ale o speciální způsob poznávání celého hradu.

Možnost této speciální prohlídky je nabídnuta také lidem vidícím, kteří mají chuť a odvahu si zakrýt oči a vstoupit do tmy. Hned u vstupu do hradu si návštěvník může zapůjčit neprůsvitnou clonu k zakrytí očí a projít hradem poslepu, v zástupu s rukama na ramenou předchozího návštěvníka. Po dobu prohlídky pak může v každé místnosti vnímat jiné zážitky doplněné o hmatové poznání skutečnosti, jinou atmosféru i jiné pocity duše. Návštěvník využívá sluchových a hmatových vjemů, pohybu v prostoru, slyšeného popisu, vlastního hlasu apod.

Rodičům, kteří by se chtěli této prohlídky zúčastnit s dětmi, doporučujeme absolvovat tuto prohlídku až od 9 let věku dítěte. Pro děti do 8 let je vhodnější zúčastnit se prohlídky ve skupinách svých vrstevníků. K návštěvám školních skupin je ideální měsíc září. Maximální počet návštěvníků ve skupině je 12, proto je z kapacitních důvodů nutné prohlídku předem objednat na adrese www.prohlidky-pamatek.cz

Pilotní projekt NASLEPO HRADEM je součástí širšího záměru, kterým je rozšíření prohlídek pro zrakově postižené na další hrady a zámky v ČR a jejich implementace do standardního návštěvnického provozu historických objektů. Po skončení tohoto pilotního projektu dojede k jeho vyhodnocení a bude zahájeno zpracování žádosti o udělení grantu, jehož realizací by byla implementace těchto prohlídek na vybraných historických objektech. Které to budou? Ty, které projeví zájem a ochotu se začít dívat na věci jinak. Zároveň by výběr hradů a zámků měl pokrýt všechny stavební slohy a měl by mít rovnoměrné zastoupení ve všech krajích republiky.

Pilotní projekt je součástí aktivit agentury TERRA AMPLA (prostorná země). Její hlavní myšlenkou je využití smyslového poznávání světa a prožitkových vjemů tam, kde to dosud nebylo až tak běžné.

Pilotní projekt probíhá v termínu červenec – září 2008.

DOPROVODNÉ HMATOVÉ ZAJÍMAVOSTI: V prostorách dolního nádvoří hradu, které je volně přístupné veřejnosti, jsou další zajímavosti vhodné pro zrakově postižené, např. výstava dřevěných soch, které vznikají při pravidelných letních řezbářských dílnách. Mezi exponáty najdete křivoklátská strašidla jako jsou čerti, draci a řada dalších. Exponáty jsou určeny pro hmatové poznávání.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama