Značkaři turistických tras mají v Ústeckém kraji víc práce i kvůli kůrovci

Ústí nad Labem 23. května (ČTK) – Klub českých turistů dostane od Ústeckého kraje 600.000 korun na značení nových tras a údržbu stávajících. Více práce mají značkaři nyní v souvislosti s kůrovcovou kalamitou, ale také s požadavky obcí, kterých přibývá s ohledem na rozvoj domácí turistiky. Kvůli kůrovci a kácení padla řada stromů i se značkami, musí se tak vyznačit bezpečné obchůzky. ČTK to řekl předseda Klubu českých turistů v Ústeckém kraji Jan Eichler.

Nově značené jsou letos už okružní výlety na Šluknovsku nebo z Bíliny do Kostomlat pod Milešovkou. Na území Ústeckého kraje pečuje klub o téměř 3000 kilometrů značených turistických cest, což obnáší starost o značky, rozcestníky, různé tabulové mapy a odpočívadla. „Vím, že se v loňském roce podařilo obnovit značení v úctyhodném objemu 978 kilometrů a bylo vyvěšeno 400 kusů směrovek. Aby nebyla porušena kontinuita záslužné práce krajských značkařů a případně mohly být pořádány turistické akce pro veřejnost, podpoří Ústecký kraj pěší turistiku právě tímto způsobem,“ uvedl náměstek hejtmana Jiří Řehák (Spojenci pro kraj).

Značkařů je 150, což podle Eichlera není mezi kraji málo, ale vzhledem k ploše regionu by bylo potřeba lidí víc. „Je to velmi záslužná, ale neplacená práce. Velmi rádi bychom přivítali hlavně mladší lidi, rádi je proškolíme,“ uvedl Eichler.

Práce mají značkaři nyní více než v minulosti. „Obce začínají výrazněji vnímat rozvoj cestovního ruchu, přibývají nároky na značení nových tras nebo různých spojek. Některé obce si práci u nás objednají a zaplatí,“ uvedl Eichler. Značení si u klubu objednávají i některé spolkové země v sousedním Německu. „Můžeme být hrdí na to, že máme v České republice značení nejlepší na světě,“ zdůraznil Eichler.

V péči má klub i cyklotrasy. „Těch peněz je stále málo s ohledem na kalamitu. Řada stromů se musí uříznout. Snažíme se jednat s Lesy ČR, aby je řezali ve výšce nad třemi metry, aby tam ta značka zůstala. Některé stromy vyvrátí vítr, smrky kvůli kůrovci spadnou a cesta se uzavře. Pak musíme vyznačit náhradní, která se vyhne nebezpečným místům,“ uvedl Eichler.

fir hj

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Asociace: Kempy jsou na hlavní sezonu téměř vyprodané, neznají podmínky provozu

Icon 17.05.2021

Praha 16. května (ČTK) – Kempy jsou na hlavní sezonu, tedy od července do půlky srpn...

Celý článek

Město Kroměříž připravilo nové turistické trasy, vydalo k nim mapky

Icon 31.05.2021

Kroměříž 31. května (ČTK) – Město Kroměříž a Správa Arcibiskupského zámku a zahrad v...

Celý článek

Blansko si zájemci mohou prohlédnout i virtuálně

Icon 28.06.2021

Blansko 24. června (ČTK) – Blansko na svém webu zpřístupnilo virtuální pro...

Celý článek
Lanovka na Sněžku

Kabinová lanovka na Sněžku obnoví provoz ve středu 12. května

Icon 06.05.2021

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) 5. května (ČTK) – Kabinová lanová dráha z Pece pod Sněž...

Celý článek

Krušnohorská magistrála se plní nabíječkami na elektrokola

Icon 17.05.2021

Litvínov (Mostecko) 15. května (ČTK) – Krušnohorská magistrála bude letos zcela pokr...

Celý článek

Turisté budou moci využívat novou autobusovou linku z Příbrami na okraj Brd

Icon 02.06.2021

Příbram 2. června (ČTK) – Pěší turisté a cyklisté budou moci využívat novou autobuso...

Celý článek