Národní muzeum v přírodě otevírá všechna svá muzea

Příznivá epidemiologická situace a rozvolňování opatření umožnily otevření všech organizačních složek Národního muzea v přírodě. Nově tedy jsou otevřeny i Muzeum v přírodě Zubrnice a Hanácké muzeum v přírodě v Příkazích. Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm otevírá interiéry objektů.

Od úterý 18. května se otevírá návštěvníkům Muzeum v přírodě Zubrnice. „Letošní sezónu zahajujeme na Den muzeí, kdy bude návštěvníkům umožněn vstup zdarma. Namísto prohlídek s průvodcem je ale čeká několik novinek v samostatně přístupných objektech areálu Historické vesnice. Nově budou moci návštěvníci zavítat po celý den do otevřeného Kupeckého krámu.

Chystáme také vernisáž výstavy Jiří Kubový – Ztracené obrazy v kostele sv. Maří Magdaleny. Exteriéry Mlýnského údolí jsou nadále přístupné bez omezení, interiér Mlýna Týniště čp. 27 se poprvé otevře 22. května a bude přístupný po oba květnové víkendy.

Historickou vesnici mohou zájemci navštívit, s výjimkou pondělí, po celý týden a to vždy od 9.00 do 18.00,“ uvedla Ivana Mikulecká, ředitelka muzea v přírodě Zubrnice. Muzeum v přírodě Vysočina návštěvníkům otevřelo expoziční areál na Veselém Kopci včetně přístupných interiérů již 8. května. Památková rezervace Betlém Hlinsko zůstává pro
návštěvníky prozatím uzavřena, a to z důvodů nemožnosti prohlídky objektů bez průvodce a zároveň kvůli rozsáhlé rekonstrukci městské kanalizace. „V květnu máme areál otevřený vždy od úterý do neděle, a to od 9.00 do 17:00 hodin. Koncem měsíce května si návštěvníci budou moci opět prohlédnout vodní olejnu, která prošla rekonstrukcí včetně nového vodního kola. Za provozu budou zahájeny opravy několika šindelových střech a jedné doškové krytiny, při kterých mohou návštěvníci přímo sledovat zručnost šindelářů a doškařů. Na Den muzeí 18. května přivítají naše návštěvníky také zcela nové informační tabule, na hlavní prázdninovou sezónu chystáme i nové textové tabulky pro jednotlivé objekty. Budou v českém a anglickém jazyce a zájemcům nabídnou prostřednictvím QR kódů další zajímavosti“, upřesnila Magda Křivanová, ředitelka Muzea v přírodě Vysočina. Hanácké muzeum v přírodě v Příkazích otevře své brány zájemcům poprvé v sobotu 15. května. Do konce měsíce bude otevřeno pouze během víkendů a to vždy od 10.00 do 16.00.

„Návštěvníci uvidí základy, respektive kamenný podklad s hliněnou dusanou vrstvou mlatu, unikátní, téměř pět set let staré roubené stodoly, která bude do areálu Hanáckého muzea v přírodě přenesena ze Skaličky u Hranic. Od června budou jednotlivé roubené části postupně převezeny do Příkaz a stodola se začne na místě kompletovat. S průběhem řemeslných prací se tak mohou seznámit i návštěvníci muzea,“ uvedl Petr Vodešil, vedoucí
Hanáckého muzea v přírodě.

Od soboty 15. května se plně otevírají i areály Valašského muzea v přírodě, včetně interiérů. „Po čtyřměsíční přestávce se muzeum představí návštěvníkům v plné kráse!

V chalupách přivítají návštěvníky tetičky a demonstrátoři, kteří budou jejich průvodci po areálu Valašské dědiny. Technické stavby na vodní pohon v Mlýnské dolině ožijí díky zručnosti našich mistrů. Samozřejmě bude také otevřen areál Dřevěného městečka. Formou výdejových okének se budou moci návštěvníci občerstvit a ochutnat valašské speciality.

Přístupné jsou opět i naše stálé expozice v Sušáku, v Domě Pod Strání a Panské sýpce. V rámci Mezinárodního dne muzeí 18. 5. 2021 se mohou návštěvníci těšit na volný vstup do všech areálů muzea,“ pozval Jindřich Ondruš, generální ředitel Národního muzea v přírodě. Podrobnější informace k jednotlivým muzeím (včetně otevíracích dob, cen vstupného) naleznete na www.nmvp.cz.

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Některé pražské památky přivítají téměř po půl roce opět návštěvníky

Icon 05.05.2021

Praha, 3. května 2021 – Praha opět otevírá návštěvníkům jedny z nejnavštěvovanějších památ...

Celý článek

24. května se konečně otevírají hotely a penziony

Icon 18.05.2021

Praha 17. května (ČTK) – Hoteliéři, které dnes oslovila ČTK, otevření ubytovacích za...

Celý článek

NP Šumava zahájil provoz v návštěvnických centrech

Icon 10.05.2021

Vimperk (Prachaticko ) 8. května (ČTK) – Šumavský národní park zahajuje ode dneška p...

Celý článek

Národní muzeum se otevřelo návštěvníkům včetně výstavy Sluneční králové

Icon 04.05.2021

V úterý 4. května se Muzejní komplex Národního muzea za speciálního režimu opět otevřel, a...

Celý článek

Otevírají se hrady, zámky, parky a zahrady

Icon 05.05.2021

S ohledem na uvolnění pandemických opatření mohou již od zítřka návštěvníci zavítat na vyb...

Celý článek

Neviditelná výstava Praha – Když Tě vedou smysly…

Icon 27.02.2021

Co je to Neviditelná výstava? Představte si, že jste se ocitli v naprosté tmě … Neviditeln...

Celý článek