Kabinová lanovka na Sněžku obnoví provoz ve středu 12. května

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) 5. května (ČTK) – Kabinová lanová dráha z Pece pod Sněžkou na nejvyšší horu ČR by měla svézt první turisty po nucené pauze kvůli pandemii koronaviru ve středu 12. května. Kvůli epidemickým opatřením je více než tři měsíce mimo provoz. ČTK to dnes řekl zástupce vedoucího provozu lanovky Jiří Martinec. Vláda rozhodla, že lanovky mohou obnovit provoz od pondělí 10. května společně s maloobchodem a dalšími službami. Epidemická situace v ČR se zlepšuje.

„Pojedeme od středy, musíme lanovku ještě odzkoušet a udělat revize. Lanovka byla v provozu prakticky jen v prosinci a v lednu, kdy navíc bylo uzavřené ubytování, služby. Lanovka stojí od konce ledna. Nepamatuji, že by lanovka byla během svého fungování tak dlouho mimo provoz,“ řekl ČTK Martinec. Podle něj ztráta na tržbách za první čtvrtletí tohoto roku činí zhruba osm milionů korun.

Lanovka na Sněžku jezdí v závislosti na počasí, může být v provozu do rychlosti větru 60 km/h. Dospělí za jízdu až na vrchol zaplatí 230 korun, zpáteční jízdenka je za 430 korun. Lanovka bude v provozu od 08:00 do 19:00, více informací je na webu.

Kabinovou lanovku, která patří městu Pec pod Sněžkou, tvoří dva úseky, a to Pec – Růžová hora a Růžová hora – Sněžka s celkovou délkou dráhy kolem 3,5 kilometru. Z hlediska převýšení je v Česku nejextrémnější kabinovou lanovku. Převýšení lanové dráhy z dolní stanice v Peci do horní stanice na Sněžce je přes 700 metrů.

Kabinová lanovka je po kompletní výměně v provozu na prvním úseku od prosince 2013, na druhém úseku jezdí od února 2014. Nové zařízení za více než 300 milionů korun nabízí turistům čtyřmístné kabiny místo dřívějších otevřených dvousedaček z roku 1949. Doba jízdy na vrchol se zkrátila z 25 na 16 minut, kapacita lanovky však zůstala stejná, což byla podmínka ochránců přírody.

Lanová dráha dvakrát do roka, na jaře a na podzim, podstupuje pravidelnou údržbu, která se řídí normami a pokyny výrobce. Především se při ní dělají kontroly pohonů, stanic, tratě, promazávají se kladkové baterie.

V Krkonoších se letos zima vzdává pomalu. Podle dnešního ranního hlášení Horské služby Krkonoše leží na hřebenech stále 70 až 110 centimetrů sněhu, přičemž na jižních svazích zůstává jen ve žlabech, závětrných místech a odtrhových zónách. Souvislá vrstva sněhu je na severních svazích. V lavinových katastrech platí nadále první stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice. Uvolnění laviny je podle horské služby možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu.

ku jpt

Pokud se chystáte na Sněžku, navštivte i další výletní cíle v Krkonoších.

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Turisté budou moci využívat novou autobusovou linku z Příbrami na okraj Brd

Icon 02.06.2021

Příbram 2. června (ČTK) – Pěší turisté a cyklisté budou moci využívat novou autobuso...

Celý článek

NP Šumava zahájil provoz v návštěvnických centrech

Icon 10.05.2021

Vimperk (Prachaticko ) 8. května (ČTK) – Šumavský národní park zahajuje ode dneška p...

Celý článek

24. května se konečně otevírají hotely a penziony

Icon 18.05.2021

Praha 17. května (ČTK) – Hoteliéři, které dnes oslovila ČTK, otevření ubytovacích za...

Celý článek

Skleník Fata Morgana nespí, prochází další proměnou

Icon 14.02.2021

Botanická zahrada hl. m. Prahy využila dočasného uzavření skleníku Fata Morgana a pokračuj...

Celý článek

Dřevěná rozhledna Bezručova vyhlídka bude od pondělí uzavřena

Icon 03.05.2021

Kopřivnice (Novojičínsko) 2. května (ČTK) – Dřevěná rozhledna Bezručova vyhlídka, kt...

Celý článek

Značkaři turistických tras mají v Ústeckém kraji víc práce i kvůli kůrovci

Icon 24.05.2021

Ústí nad Labem 23. května (ČTK) – Klub českých turistů dostane od Ústeckého kraje 60...

Celý článek