Sága moravských Přemyslovců v Opavě

(Opava – Slezské zemské muzeum, 13. 3.-18. 5. 2008) Ve středu 13. března byla ve Výstavní budově Slezského zemského muzea v Opavě zahájena výstava s názvem Sága moravských Přemyslovců.

Výstava seznamuje s nejnovějšími poznatky mapujícími strukturu osídlení a správní systém přemyslovské Moravy. K vidění jsou předměty každodenního užití, části oděvů, zbraně, předměty zábavního rázu, šperky.Výstava nabízí také atraktivní archeologické nálezy ze sbírek Slezského zemského muzea, které dokumentují osudy opavských Přemyslovců na moravsko-slezském pomezí. Návštěvníci zhlédnou i unikátní stříbrnou zvířecí plastiku se závěsky z počátku 11. století. Je to patrně Beránek Boží – Agnus Dei, patřící do majetku Národního muzea v Praze, a k němu šest mincí, které byly nejspíše, obdobně jako plastika, součástí rozchváceného depotu, mince zůstaly v Opavě.

Na výstavě je ke koupi publikace shrnující dějiny Moravy (od 11. stol. – poč.14. stol.) s přehledem nejvýznamnějších exponátů a také interaktivní hra Putování rytíře Svatobora. Výstava vznikla ve spolupráci Muzea města Brna a Vlastivědného muzea v Olomouci. V Opavě bude k vidění od 13. března do 18. května. Kurátorkou výstavy je PhDr. Markéta Tymonová.

Hned na úvod výstavy proběhla přednáška doc. PhDr. Martina Wihody, Ph.D., z Masarykovy univerzity v Brně. Další přednáška bude směřovat k tématu Sága opavských Přemyslovců a zazní o čtrnáct dní později, tedy 27. března v 17 hodin. Přednášet bude PhDr. Martin Čapský, Ph.D., ze Slezské univerzity v Opavě.

Reklama

www.szmo.cz

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama