První dražba odtažených aut v Bohumíně vynesla městu přes deset tisíc korun

Ani desetistupňový mráz neodradil zájemce o koupi autovraků. Na historicky první dražbě odtažených aut se jich v Bohumíně sešly tři desítky. Čtyři autovraky, které město v pátek 12. února nabídlo veřejnosti k prodeji, se nakonec vydražily za 10 202 koruny. Další dražbu plánuje radnice uspořádat zhruba za měsíc a půl.

Inovativní formu nakládání s autovraky přinesla novela silničního zákona, díky níž mohou města nejen odtáhnout z ulic vozy, které mají půl roku propadlou technickou kontrolu, ale následně je po uplynutí příslušné lhůty nabídnout lidem v dražbě. Jako jedno z prvních měst se do prodeje vraků touto formou pustil právě Bohumín. „Dražili jsme tři osobní auta a jeden menší nákladní vůz. Vyvolávací cenu jsme nestanovovali, protože od vozů pochopitelně nemáme klíče a nemůžeme zjistit, zda jsou provozuschopné, ani v jakém jsou technickém stavu. I přesto se lidé předháněli, kdo dá více. V dražbě jsme nakonec utržili přes deset tisíc korun,“ řekl vedoucí odboru dopravy bohumínské radnice Pavel Vavrečka.

Zelený Seat Alhambra se prodal za 3 000 korun, červený Fiat Cinquecento za 2002 koruny, stříbrná Kia Shuma za 1 500 korun a malý nákladní vůz Lublin za 3 700 korun. „My jsme především rádi, že tyto vraky mohly díky novele silničního zákona zmizet z ulic a neblokují nám parkovací místa. Jejich vydražení je příjemným bonusem, protože nám pokryje náklady na odtah. Ukázalo se, že tento postup má smysl a budeme v něm pokračovat,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha. Jak dodal, pokud by se vraky nepodařilo v dražbě udat, město by je muselo nechat ekologicky zlikvidovat.

Lidé, kteří v dražbě uspěli, musí nejprve radnici zaplatit nejvyšší nabídnutou částku. Následně si mohou vůz odtáhnout z areálu městských technických služeb BM servis, kde jsou vraky odstaveny. Současně mají deset pracovních dnů na to, aby vůz přepsali.  K tomu potřebují evidenční prohlídku a kartu pojištění. Celá administrativa je vyjde na zhruba 1 300 korun. Od městského úřadu obdrží duplikát velkého technického průkazu. Jak s autem následně naloží, je už na nových vlastnících.

Od loňského dubna, kdy vešla novela silničního zákona v platnost, dala radnice odtáhnout z ulic Bohumína osmnáct aut bez platné technické kontroly, letos už další dvě. Vraků, které blokují veřejné prostranství, si všímají především strážníci, ale i sami obyvatelé města, kteří na ně upozorňují město prostřednictvím aplikace Hlášení závad. Další dražbu Bohumín plánuje uspořádat zhruba za měsíc a půl, kdy doběhne lhůta dalším odtaženým autovrakům.

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Neviditelná výstava Praha – Když Tě vedou smysly…

Icon 27.02.2021

Co je to Neviditelná výstava? Představte si, že jste se ocitli v naprosté tmě … Neviditeln...

Celý článek

Advent u Pražského Jezulátka

Icon 22.11.2020

Adventní doba je dobou očekávání, příprav. Příprava na letošní Advent a Vánoce je ale těžk...

Celý článek

Full Moon stage na Colours of Ostrava 2021: od unikátního dialogu akustických kytar přes hutné noiseové běsnění až k taneční elektronice

Icon 01.01.2021

Festival Colours of Ostrava odtajňuje další dávku jmen ze svého programu pro rok 2021, ten...

Celý článek

Zoo Praha odchovala vzácného papouška orlího. Jí převážně ovoce

Icon 31.01.2021

Z vůbec prvního odchovu trichy orlího v zoologických zahradách v kontinentální Evropě se v...

Celý článek

Zapomenutý příběh. Móda zimních sportů

Icon 21.02.2021

Máte již na zimní sportování lyžařský oblek v barvě covercoatové ? V roce 1...

Celý článek

Češi stále více vyhledávají Zanzibar. Vláda ale omezila cestování

Icon 18.03.2021

Doba covidová je spojena především s velkým omezením z pohledu cestování. Možná ...

Celý článek