Jak vybrat stan? Některé vydrží i v náročných podmínkách!

Současná situace sice cestování nepřeje, přesto nebude trvat věčně. Pokud se na cesty alespoň chystáte, můžete zvažovat koupi nového stanu. Na co se zaměřit při jeho nákupu?

Základní typy stanů

Stany dnes existují v mnoha variantách, což sice rozšiřuje výběr, na druhou stranu to znesnadňuje konečné rozhodnutí. Zaměřit se nicméně můžete na recenze stanů, které vám mohou s výběrem pomoci. O to se ostatně pokusíme i na následujících řádcích. Začněme tím, že se stany odlišují podle typu konstrukce. Velmi rozšířené jsou tzv. kopulky, jež připomínají eskymácká iglú, ale existují i asymetrické varianty, které jsou velmi odolný proti větru. K dispozici ale stále máte i „klasické áčko“ a pořídit si lze i produkty s tunelovou konstrukcí, jež patří k prostorově nejefektivnějším variantám.

Dělení stanů podle účelu

Ačkoli tvar stanu může hrát svou roli, podstatnější je dělení podle účelů. V tomto ohledu máte aktuálně k dispozici celou řadu produktů, z nichž každý je vhodný k poněkud jinému typu výletu.

·        Turistické stany. Jedná se o nejrozšířenější typ stanů, proto existují v opravdu mnoha variantách. Některé se přitom mohou hodit i do náročnějších podmínek (severské oblasti, hory), ale neplatí to ani zdaleka o všech. Musíte tedy pečlivě vybírat, pro extrémní podmínky ale raději zvolte expediční stany (viz níže).

·        Rodinné stany. Tyto produkty se hodí pro rodinné výlety, ale využít je může i větší parta kamarádů, která chce na cestách spát pohromadě. Jedná se o stany pro čtyři a více osob, z nichž některé mohou být až pro osm lidí. Umožňují přitom společné spaní i trávení volného času, mohou mít ale i oddělené ložnice.

·        Ultralehké stany a bivaky. Pro některé outdoorové aktivity je podstatné, aby byl stan lehký, skladný a umožňoval rychle postavení. Ultralehké stany a bivaky jsou např. vhodné pro cyklistické výlety či výlety na motocyklu, ale hodí se i pro horolezce pro nouzové přespání. Některé přitom vydrží i náročnější podmínky.

·        Expediční stany. Na rozdíl od předešlé varianty nejsou tyto stany nejlehčí, na druhou stranu se s nimi nemusíte bát vyrazit ani do extrémně náročných přírodních podmínek. Ačkoli mohou stát i mnohem více než 10 tisíc korun, přečkají velmi silný vítr a jsou zároveň vysoce odolné proti sněhovým podmínkám.

4 věci, na které se zaměřit při výběru stanu

Výše jsme se zaměřili na základní dělení stanů podle tvaru a účelu. Při výběru byste se ovšem měli zaměřit i na další faktory. Na závěr si proto uveďme čtyři podstatné otázky, na něž si je vhodné ed nákupem nového stanu odpovědět.

·        Kam a kdy budete pod stan nejčastěji vyrážet? Samozřejmě je rozdíl, pokud vyrazíte jednou za čas v létě do kempu, anebo vícekrát za zimu do vysokých hor.

·        Kolik nás bude jezdit? Ačkoli to asi nelze předem určit, zřejmě máte představu, kolik lidí bude ve stanu spát. Existují totiž maličké stany pro jednotlivce, ale také prostorné stany.

·        Co všechno budu ve stanu dělat? Můžete zde samozřejmě pouze spát. Mnohé stany jsou ale např. opatřeny prostornou předsíňkou, ve které lze mj. pohodlně vařit.

·        Kolik jsem ochotný/ochotná za stan utratit? Jednotlivé produkty se samozřejmě dosti liší cenou. Na druhou stranu především u stanů do náročnějších podmínek byste šetřit neměli.

Tip na závěr: pokud aktuálně sháníte nový stan a chcete kvalitu za příznivější cenu, můžete např. využít kupony na Alpine pro, případně akce dalších e-shopů, které nabízejí tento typ produktů.

Zdroj obrázku: simoly / Shutterstock.com

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Neviditelná výstava Praha – Když Tě vedou smysly…

Icon 27.02.2021

Co je to Neviditelná výstava? Představte si, že jste se ocitli v naprosté tmě … Neviditeln...

Celý článek

Advent u Pražského Jezulátka

Icon 22.11.2020

Adventní doba je dobou očekávání, příprav. Příprava na letošní Advent a Vánoce je ale těžk...

Celý článek

Full Moon stage na Colours of Ostrava 2021: od unikátního dialogu akustických kytar přes hutné noiseové běsnění až k taneční elektronice

Icon 01.01.2021

Festival Colours of Ostrava odtajňuje další dávku jmen ze svého programu pro rok 2021, ten...

Celý článek

Zoo Praha odchovala vzácného papouška orlího. Jí převážně ovoce

Icon 31.01.2021

Z vůbec prvního odchovu trichy orlího v zoologických zahradách v kontinentální Evropě se v...

Celý článek

Zapomenutý příběh. Móda zimních sportů

Icon 21.02.2021

Máte již na zimní sportování lyžařský oblek v barvě covercoatové ? V roce 1...

Celý článek

Češi stále více vyhledávají Zanzibar. Vláda ale omezila cestování

Icon 18.03.2021

Doba covidová je spojena především s velkým omezením z pohledu cestování. Možná ...

Celý článek