Do přírody – tucet tras na Vartovnu

Centrála cestovního ruchu Východní Moravy reaguje na aktuální situaci, kdy je žádoucí upevňovat si zdraví v přírodě. Vizovické vrchy nabízejí řadu zajímavých turistických tras, motivací může být výlet na vrch Vartovna s atraktivní rozhlednou.

Slova varta či vartovat v dnešním mluvě příliš nepoužíváme, častěji se říká hlídka nebo hlídkovat. Ale v historických pramenech a názvech se s vartováním setkáme. Svědčí o tom jméno vrchu Vartovna (651 m n. m.) ve Vizovických vrších, o němž je známo, že zde držívali stráž portáši, jejichž hlavním úkolem byla ochrana hranic od nájezdů Tatarů, Turků a kuruců. Portáši měli v nedaleké Jasenné svou stanici, jejich velitelem byl i fojt Jiří Mikuláštík. Jeho socha zdobí prostranství v blízkosti historického fojtství v centru obce.

Na Vartovně v současnosti nestojí portášské hlídky, ale 37 metrů vysoká rozhledna, která byla postavena podle návrhu zlínského architekta Ivana Bergmanna. Veřejnosti slouží od 17. listopadu 2009. Elegantní stavba má tvar kovového válce zasazeného do kamenné podesty.  Spirálově zatočené schodiště vede na zastřešenou vyhlídkovou plošinu ve výšce 35 metrů, k jejímu dosažení je potřeba vystoupat něco přes dvě stovky schodů (přesný počet záměrně neudáváme, zkuste si je spočítat sami).

Vartovna patří k rozhlednám, které nabízejí dokonalý kruhový výhled do krajiny. Při dobré viditelnosti uvidíte nejen okolní Vizovické vrchy, ale také Vsetínské a Moravskoslezské Beskydy, Chřiby, Hostýnské vrchy. Dohlédnout můžete do Zlína, na hrad Buchlov či vrcholky Malé Fatry.

Pro turisty je skvělou zprávou výborná dostupnost Vartovny. Značené turistické trasy či naučné stezky k ní vedou prakticky ze všech směrů, takže je možné naplánovat výlety různé délky a náročnosti. Seninka, Leskovec, Valašská Polanka, Prlov, Pozděchov, Bratřejov, Ublo, Jasenná, Syrákov, Liptál, Vizovice, Vsetín – to je výčet obcí a měst, z nichž se můžete na Vartovnu vydat. Leskovec, Valašská Polanka, Vizovice a Vsetín nabízejí možnost využití vlakového spojení, ostatní místa pak autobusovou dopravu, resp. parkování pro motoristy.
Rozhledna stojí v katastru obce Seninka, odkud je to na Vartovnu nejblíže, něco přes dva kilometry, k výšlapu po žlutě značené turistické trase od obecního úřadu potřebujete kolem hodiny. O něco delší trasy (3–4 km) vedou ze sedla Syrákov, z Liptálu či Jasenné. Výlet můžete odstartovat také v Pozděchově, Prlově, Bratřejově, Uble, Leskovci či ve Valašské Polance, pak počítejte s 5 až 8 km chůze. Vartovna leží zhruba v polovině trasy mezi Vizovicemi a Vsetínem, z obou těchto měst je to k rozhledně 11 až 12 km.
Rozhledna je otevřena celoročně. Při výstupu na vyhlídkovou plošinu je potřebné dbát na bezpečnost, zejména v zimním období zde mohou být zmrazky či led.
Trasa výletu na mapě – jedna z možných variant: https://mapy.cz/s/kodudokamo

Foto: Archiv CCRVM, autor Zdeněk Urbanovský (UR), DMO Zlínsko a Luhačovicko

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Neviditelná výstava Praha – Když Tě vedou smysly…

Icon 27.02.2021

Co je to Neviditelná výstava? Představte si, že jste se ocitli v naprosté tmě … Neviditeln...

Celý článek

Darujte výlet do jeskyní. Startují elektronické poukazy na vstupy do podzemí

Icon 21.12.2020

V této nelehké době je potřeba se na něco těšit. A vize zajímavého výletu možná potěší řad...

Celý článek

Bohumín letos postaví cyklostezku podél řeky Odry, získal dotaci z kraje

Icon 17.01.2021

Cyklostezku podél řeky Odry od mostku přes Vrbickou stružku až po Antošovickou lávku posta...

Celý článek

Skleník Fata Morgana nespí, prochází další proměnou

Icon 14.02.2021

Botanická zahrada hl. m. Prahy využila dočasného uzavření skleníku Fata Morgana a pokračuj...

Celý článek

Do přírody – kolem Pohořelic

Icon 28.02.2021

Centrála cestovního ruchu Východní Moravy reaguje na aktuální situaci, kdy je žádoucí upev...

Celý článek

V pražské botanické zahradě kvetou nejvzácnější i největší orchideje

Icon 02.04.2021

Online výstava V Česku roste volně v přírodě více než 60 druhů orchidejí Botanická za...

Celý článek