Kurátoři v trojské botanické zahradě slaví, ve skleníku Fata Morgana vykvetla vzácná orchidej

Ačkoliv je skleník Fata Morgana v současnosti pro návštěvníky nepřístupný, život se v něm nezastavil. V současnosti zde rozkvetl jeden z místních rostlinných pokladů: vzácná palma Kerriodoxa elegans, které se pro její vzrůst a zbarvení výstižně přezdívá bílá sloní palma. V přírodě se vyskytuje jen na dvou lokalitách na území Thajska. Skleník Fata Morgana zdobí již od jeho otevření v roce 2004 a postupně se stala jednou z jeho dominant. Spolu s ní je v expozicích skleníku k vidění dalších více než 40 druhů palem, což zdejší sbírku řadí mezi ty největší veřejně přístupné v Evropě.

Tento vzácný a mimořádně atraktivní druh palmy je pro vědu poměrně nový, byl popsán teprve v roce 1983 a od té doby je nesmírně žádaným druhem. Objevena však byla již dříve, a sice 11. března 1929. Jediný druh rodu roste pospolitě na velmi malém území jižního Thajska, v podrostu na svazích poměrně suchého lesa na pouhých dvou lokalitách v nadmořských výškách 100-300 m. Jedna lokalita je na turisticky populárním ostrově Phuket v Khao Phra Taew Royal Wildlife & Forest Reserve a druhá na pevnině v národním parku Khao Sok.
„Palma vyniká výraznými, málo dělenými, téměř okrouhlými dlanitými listy o průměru až 2 m s nápadně bílou spodní stranou. Téměř netvoří kmen. Listy mají zajímavou vlastnost, která nebývá u palem častá. Nejprve se čepel plně rozevře v blízkosti středu rostliny a až poté se začíná prodlužovat řapík a vyzdvihovat velký list vzhůru. Je to adaptace na růst v hustém podrostu, kde si tak rostlina udělá lépe prostor kolem sebe. Květenství je přízemní, bělavé s jemným růžovým až hnědým nádechem s množstvím květů a výraznými listeny hnědé barvy. Kerriodoxa je dvoudomá, naše rostlina je samičí,“ uvedl Vlastik Rybka, náměstek pro odbornou činnost Botanické zahrady hl. m. Prahy.
Reklama

Tato palma ve skleníku Fata morgana roste u vyhlídkové terasy v jeho prostřední části. Pro její mohutný vzrůst ji nelze přehlédnout.

Vína z vinice sv. Kláry opět v prodeji ve výdejovém okénku
Udělejte radost sobě nebo svým blízkým jedinečným vínem z vinice sv. Kláry. Lahve můžete opět zakoupit každý všední den od 15.00 do 19.00 hodin ve výdejovém okénku Vinotéky sv. Kláry na adrese Trojská 148/186.  Pro větší objednávky a jiné zboží vinotéku kontaktujte předem na [email protected]

Dárky z botanické

Botanická zahrada hl. m. Prahy nabízí širokou škálu dárkových předmětů s rostlinou tématikou. Nechybí v ní luxusní parfém FataMorgana No1, nabídka knih a řada dalších předmětů, které potěší malé i velké milovníky přírody a  rostlin. Bližší informace najdete na www.botanicka.cz. Určitě si nezapomeňte pořídit nástěnný kalendář botanické zahrady pro rok 2021 věnovaný jedovatým rostlinám.
Nabízené zboží můžete objednat e-mailem na [email protected], vše zasíláme poštou nebo po dohodě nabízíme osobní převzetí u výdejního okénka na adrese
Trojská 148/186.

Připravujeme pro vás v lednu 2021

Online cyklus odborných přednášek s botanickou tematikou
21. 1. 2021
Každá bylina je k něčemu dobrá

Hana Farná
Jedovaté rostliny jsou všude kolem nás. Břečťan, oměj, ba i kopretiny v sobě nesou látky, které mohou způsobit celkem nepříjemné chvíle. Takových rostlin je v naší přírodě a na našich zahradách opravdu hodně. Když ale víte, k čemu se používají a jak je upravit, můžete mít skvělý lék. Některé receptury známe už od středověku, některé jsou už přežité a účinné látky se vyrábějí synteticky. Ponořte se do světa léčivých rostlin, které s sebou nesou i hrozbu otravy.

28. 1. 2021
Trvalky v přírodě a na zahradě

Petr Hanzelka
Vytrvalé zahradní květiny – trvalky – představují významný prvek v zahradní tvorbě. To, jakým způsobem je na zahradě pěstovat a jak se o ně starat, je součástí desítek zahradnických knih a časopisů. Často ale více než texty knih napoví pohled na místa, kde se tyto druhy rostlin vyskytují v přírodě. V přednášce projdeme nejrůznější přírodní lokality významných zahradnických druhů rostlin v České republice i ve světě, seznámíme se s podmínkami, v jakých zde rostou, a na příkladech typických přírodních stanovišť si ukážeme, jakým způsobem a na jakých místech je pak lze pěstovat i na zahradě.
Podrobnosti k akci: https://www.botanicka.cz/clanky/akce/cyklus-prednasek-leden
Pokud to situace dovolí a botanická zahrada bude opět otevřena, budou se přednášky konat i prezenčně v bistru Botanická na talíři.

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook a Instagram)
Novinky a další informace najdete také na www.botanicka.cz

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama