Pestrý svět orchidejí se opět představí ve skleníku Fata Morgana Expozice přiblí

Ani v roce 2021 nebude v nabídce programu Botanické zahrady hl. m. Prahy chybět oblíbená přehlídka exotických orchidejí ve skleníku Fata Morgana. Jelikož letošní ročník pořádaný v březnu byl na základě zavedení mimořádných opatření k prevenci šíření onemocnění covid-19 předčasně ukončen, rozhodlo se vedení zahrady téma výstavy zopakovat v příštím roce. Návštěvníci se tak mohou těšit na pestrá aranžmá, která představí exotický svět orchidejí jihoamerického Ekvádoru. Expozice se zároveň zaměří zejména na extrémy v této rostlinné skupině, a to jak na miniatury, tak na druhy dorůstající doslova obřích rozměrů. Orchideje budou ve skleníku k vidění od 26. února do 14. března 2021. Pokud by epidemiologická situace konání výstavy neumožňovala, počítá se s jejím odsunutím na pozdější termín.

Areál Botanické zahrady hl. m. Prahy je v současnosti bohužel opět uzavřený pro veřejnost. Práce v ní se ale nezastavila.
„Na příští rok chystáme pro naše návštěvníky řadu oblíbených akcí a výstav. Těšit se mohou jak na výstavu tropických motýlů, tak na prezentaci bonsají nebo oblíbený Dýňový podzim, chybět nebude ani již tradiční výstava orchidejí ve skleníku

Fata Morgana, kterou v příštím roce budeme pořádat už popatnácté. Vzhledem k tomu, že letos tato výstava běžela pouhý týden, a to již v omezeném provozu, rozhodli jsme se letošní téma zopakovat, aby si jej návštěvníci mohli prohlédnout. Pestrá aranžmá opět připraví přední česká floristka Klára Franc Vavříková a celá expozice ožije množstvím barev. Zájemcům tak alespoň na chvíli zprostředkujeme atmosféru jihoamerckého Ekvádoru, kterému bude výstava tentokrát věnována,“ uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Na skok do Ekvádoru plného kontrastů

V jihoamerickém Ekvádoru je ve volné přírodě možné nalézt více než 4000 druhů orchidejí. Kurátoři Botanické zahrady hl. m. Prahy podnikli právě do této země v roce 2019 expedici
s cílem studovat rostliny na původních stanovištích v přirozeném prostředí. Získané poznatky využívají při pěstování orchidejí a dalších cenných rostlin ve sbírkách zahrady. Množství fotografií zdejší krajiny a rostlin právě z této expedice zpestří i připravovanou výstavu.

Ačkoliv Ekvádor není co do rozlohy velký, setkáváme se tu s nejvyšší biodiverzitou na světě. Různorodost prostředí se odráží v neskutečné rozmanitosti zdejší přírody. „V Ekvádoru rostou například rody Platystele, Lepanthes či Stelis s nejmenšími květy o velikosti méně než jeden milimetr nebo rod Telipogon tvořící miniaturní rostliny s obřími květy v poměru ke své velikosti. Spatřit zde můžeme i orchideje přímo gigantické, ať už svou výškou,

jako u zástupců rodu Sobralia, nebo velikostí květenství, jako u rodu Cyrtochilum a Oncidium, či jen jednotlivých květů, jaké mají rody Cattleya, Phragmipedium nebo Brassia,“ říká Romana Rybková, kurátorka sbírky orchidejí Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Aranžmá pro výstavu i tentokrát navrhla a realizuje jedna z nejlepších českých floristek Klára Franc Vavříková. Na podobě přehlídky orchidejí v Botanické zahradě hl. m. Prahy se podílí již potřetí v řadě. Inspirací jí byl jihoamerický Ekvádor a jeho pestrá škála barev. Návštěvník  se tak během procházky skleníkem setká s mnoha typickými symboly této země, navštíví květinové tržiště, zahlédne pestrobarevného kolibříka a doslova na dosah ruky bude mít aktivní sopku. To vše originálně zpracované s využitím různorodých materiálů a doplněné různobarevnými květy živých orchidejí a dalších rostlin.

Vánoční pohodu i pravdu hledejte ve vínu z botanické zahrady

Potěšte své blízké vínem z vinice sv. Kláry, zakoupit jej můžete až do 23. 12. 2020 ve výdejovém okénku Vinotéky sv. Kláry na adrese Trojská 148/186. A které z vín z místní nabídky se hodí jako doplněk svátečního menu? „Naší stálicí, která si skvěle rozumí s klasickým štědrovečerním menu, je Ryzlink rýnský ročník 2019. Svěží citrusová aromatika a říznější kyselina výborně vyváží smaženého kapra i všechny ty ‚jediné správné‘ recepty na bramborový salát,“ radí Eliška Muchnová, vedoucí Vinotéky sv. Kláry. Plné a výrazné Rulandské modré ročník 2016, které si pobylo dva roky v dubovém sudu, podávejte k pomalu pečené štěpánské kachně s jablky a sušenými švestkami. Chuť švestkových povidel a sušených třešní, typická pro Rulandské modré, navádí k párování s pokrmem s podobnými chuťovými tóny. Mimochodem pro líné vánoční dny ho vyzkoušejte
v kombinaci s perníčky s hořkou čokoládou a mandlí.

Perlivá varianta vína Modrý Portugal rosé 2018 je příjemně lehký a svěží nápoj, který vám zpříjemní proplouvání vánočními přípravami. Osvědčil se při plánování rodinných návštěv, balení dárků, mytí oken, slepování lineckého, obírání kapří hlavy na polévku i zdobení stromečku. A je to samozřejmě i skvělý aperitiv před štědrovečerní večeří.

Dárky na poslední chvíli

Inspiraci na další dárky na poslední chvíli najdete na webu Botanické zahrady hl. m. Prahy www.botanicka.cz. Vybírat můžete z nabídky knih, dárkových předmětů s rostlinnými motivy a nechybějí ani vstupenky, dekorační věnce z přírodních materiálů či jedinečný parfém. Určitě si nezapomeňte pořídit nástěnný kalendář botanické zahrady pro rok 2021 věnovaný jedovatým rostlinám. Nabízené zboží můžete objednat e-mailem na [email protected], vše zasíláme poštou nebo po dohodě nabízíme osobní převzetí u výdejního okénka na adrese Trojská 148/186.

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Neviditelná výstava Praha – Když Tě vedou smysly…

Icon 27.02.2021

Co je to Neviditelná výstava? Představte si, že jste se ocitli v naprosté tmě … Neviditeln...

Celý článek

Advent u Pražského Jezulátka

Icon 22.11.2020

Adventní doba je dobou očekávání, příprav. Příprava na letošní Advent a Vánoce je ale těžk...

Celý článek

Kurátoři v trojské botanické zahradě slaví, ve skleníku Fata Morgana vykvetla vzácná orchidej

Icon 10.01.2021

Ačkoliv je skleník Fata Morgana v současnosti pro návštěvníky nepřístupný, život se v něm ...

Celý článek

Turistům se v Plzni otevře opravená katedrála i nový minipivovar

Icon 31.01.2021

Nový minipivovar Proud, opravenou katedrálu sv. Bartoloměje nebo unikátní Selský dvůr U Ma...

Celý článek

Zapomenutý příběh. Móda zimních sportů

Icon 21.02.2021

Máte již na zimní sportování lyžařský oblek v barvě covercoatové ? V roce 1...

Celý článek

Češi stále více vyhledávají Zanzibar. Vláda ale omezila cestování

Icon 18.03.2021

Doba covidová je spojena především s velkým omezením z pohledu cestování. Možná ...

Celý článek