Jeskyně Výpustek: 40 tisíc let pozpátku

Tak trochu jiná jeskyně. Možná ne nejkrásnější, ale rozhodně v Moravském krasu nejzajímavější. Taková je jeskyně Výpustek nedaleko Křtin, v jižní části Moravského krasu. Její prohlídka nabízí exkurz historií čtyřicet tisíc let pozpátku. Od osídlení v paleolitu a neolitu, jeskynní medvědy a lvy, těžbu fosfátových hlín, nacistickou podzemí továrnu, až po tajné velitelské stanoviště armády z doby studené války.
První obyvatelé se v jeskyni objevili už v paleolitu a neolitu. Ne nadarmo má jeskyně ve znaku medvěda – ursus speleus přebýval v tomto podzemí před 80 tisíci let. A ne jeden – uvnitř se našly tisíce kostí šelmy dosahující výšky až tři a půl metru.
Tehdy ještě zdobné interiéry si prohlíželi první zvědaví pocestní s loučemi již v 17. století. Tehdy ale ještě s obavami – v dobových kronikách se o ní psalo jako o Dračí jeskyni. Kostry pravěkých zvířat totiž naši předkové připisovali drakům. Krápníky si majitelé panství Lichtenštejnové odváželi do romantického lednicko-valtického zámeckého areálu. Za první republiky si uvnitř československá armáda vybudovala muniční sklad. Nacisté jeskyni přebudovali na továrnu na letecké motory – skalním masivem krytou před případným bombardováním spojenců. Za karibské krize v 60. letech sem vojska Varšavské smlouvy v tichosti přesunula tajné velitelství vojenských operací na území Moravy.
Až v roce 2001 armáda prostory odtajnila a opustila, od 2007 si je mohou prohlédnout turisté. Součástí je inteaktivní expozice Jeskyně a lidé ve vstupní budově, která přibližuje například geologii či speleologické výzkumy. Jeskyně v luně přírody Moravskéko krasu je snadno dostupná linkovými autobusy z Brna, Blanenska i Vyškovska. Na motorizované čeká dostatečné parkoviště. Celá trasa je bezbariérová.

Praktické informace jsou na vypustek.caves.cz  i na facebook.com/jeskynevypustek.

Reklama

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama