Vydejte se za příběhy do Karlovarského kraje

Reklama

Ačkoliv je Karlovarský kraj díky léčivým pramenům a s nimi spojenými vzácnými přírodními jevy považován především za kraj lázeňský, je také krajem příběhů a legend. Je libo romantický zámek nebo hrad s tajemnými poklady? Historie tohoto regionu na vás dýchne kdekoli, ať už zavítáte do hor, podhůří nebo velkých měst. Svůj podpis zde zanechali králové, významné šlechtické rody, barokní mistři i zruční řemeslníci a umělci. Přijďte si pro zážitky a vzpomínky, které s vámi zůstanou celý život.

Gotická perla hrad Loket

Na skalním ostrohu v zákrutě řeky Ohře, se nachází místo spojené s legendami i živou kulturou. Hrad Loket zve návštěvníky do svého hradního vězení s expozicí útrpného práva nebo muzea historických zbraní. Třeba v hradní věži zahlédnete draka, který tam údajně přebývá.

Příběh jako z bondovky

Zámecký areál Bečov nad Teplou ukrývá druhou nejvzácnější památku Česka hned po korunovačních klenotech. Relikviář svatého Maura, opředený doslova špionážním příběhem, je šperkařským skvostem románského zlatnictví. Vždyť nejstarší použité diamanty na jeho výzdobu pocházejí až z 2. století.Zámky jako ze škatulky

Vypravte se na romantický výlet třeba na zámek Kynžvart, bývalé sídlo kancléře Metternicha. Můžete se procházet malebným parkem, obdivovat nádherné interiéry, sochy Antonia Canovy, zámeckou jídelnu s galerií předků, deskové obrazy od Bernarda Strigela, slavný Kabinet kuriozit či jednu z nejvýznamnějších zámeckých interiérových knihoven v Čechách. 

Za návštěvu stojí také barokní skvost na hranici tajemných Doupovských hor – zámek Valeč. Prohlédněte si starobylé interiéry a nechte se unést atmosférou zámecké zahrady. Nově jsou na zámku také sochy Matyáše Brauna. 

Víte, jaký barokní zámek v Karlovarském kraji proslavil Karel Čapek? Zámek Chyše byl inspirací pro Čapkova díla a zvěčnil ho ve svých mistrovských dílech Krakatit nebo Věc Makropulos. Prohlédněte si zámecké interiéry včetně sálu se stropní malbou od Petra Brandla a ochutnejte v místním pivovaru pivo dle staročeské receptury.


Vzhůru na hrad!

Navštivte Chebský hrad, ke kterému se váže řada zajímavých příběhů a pověstí a s jehož dějinami je rovněž spjato mnoho významných historických událostí jako královské svatba, nebo vražda pobočníků knížete Albrechta z Valdštejna. Nahlédněte do zajímavé historie jediné štaufské falce na našem území.


Dejte šanci romantickému Hornímu hradu obklopenému hlubokými lesy, který se nachází nedaleko Stráže nad Ohří. Od 13. století chránil zemské stezky, vedoucí nedalekým údolím řeky Ohře. Jeho okolí přímo svádí k relaxaci. Až se nabažíte překrásnými panoramaty, přijďte si prohlédnout interiéry. Čeká vás hlavní nádvoří se vstupem do gotických sklepení, gotická věž s úžasným výhledem, Rytířský sál, zámecký vrch s kaplí a desítky komnat s množstvím tématických výstav, či rozlehlá botanická zahrada.

Po stopách Bílé paní zve jeden z nejstarších hradů v Čechách, goticko-renesanční Vildštejn ve Skalné. Jeho vyhlášená středověká hodovna vás přenese v čase. Obdivovat můžete i královský sál s obrazy českých panovníků nebo hasičské muzeum s vlajkou hasičů padlých při teroristickém útoku v USA.


Více tipů k výletům v Karlovarském kraji naleznete na blog.zivykraj.cz nebo ve 45 dílném online seriálu Toulky Karlovarským krajem.

  


 


 

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama