Sympaťáci v ohrožení

Štíhlý rypák, relativně malý vzrůst, ale především typická hříva, kterou by ocenil snad každý příznivec punkového hnutí… Jihlavská Zoo realizovala novou expozici pro chov ohroženého druhu, jemuž hrozí vyhynutí – prasete visajánského!

Prase visajánské je jedním ze dvou nejvzácnějších druhů prasat světa a bez záchranných chovů, zejména v zoologických zahradách, je zcela reálná šance, že se stane dalším vyhubeným druhem, a proto jsme se i my rozhodli vytvořit novou expozici pro jejich chov,“ uvádí Ing. Jan Vašák, ředitel Zoologické zahrady Jihlava a pokračuje: „Už v minulém století byl nenávratně vyhuben jeden z poddruhů těchto prasat, druhý z nich přežívá na filipínských ostrovech, které jsou sice jejich přirozeným prostředím, ale zároveň je zde ohrožuje například postupující civilizace, lov pro maso nebo křížení s domácími prasaty.“

A podle čeho tyhle malé sympaťáky poznáte, až se na ně půjdete do zoo podívat? „Prasata visajánská jsou relativně malým druhem prasat se šikovným rypákem, kterým dokonale přerývají pralesní půdu. Co na nich ale rozhodně nepřehlédnete je především hustá hříva z dlouhých štětin, kterou disponují dospělí samci,“ doplňuje Ing. Jan Vašák. 

Zoologická zahrada Jihlava, příspěvková organizace

Zoo Jihlava je nejnavštěvovanějším turistickým cílem krajského města Jihlava i celého kraje Vysočina. Její kořeny sahají do 50. let minulého století, kdy v Jihlavě vznikl první zookoutek. Ten se časem rozrostl natolik, že v roce 1982 získal statut zoologické zahrady, která je dnes domovem pro přibližně 250 druhů živočichů v počtu téměř 1 300 jedinců. Zoo Jihlava je koncipována jako zoo pěti kontinentů, což znamená, že živočichové jsou chováni v expozičních celcích podle místa jejich přirozeného výskytu. Specializací jihlavské Zoo je především chov malých i velkých kočkovitých šelem, plazů a primátů. V posledních letech dostala Zoo zcela novou tvář díky výstavbě mnoha nových pavilonů a atraktivních expozic. Pro své návštěvníky připravuje kromě tradičního programu také zpestření v podobě dalších rozmanitých akcí.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Pražská zubří samice Prixi dorazila na Kavkaz

Icon 28.11.2021

Dvouletá samice zubra evropského Prixi včera dorazila do ázerbájdžánského národního p...

Celý článek

Barevný podzim v Zoo Praha baví návštěvníky i zvířátka

Icon 05.11.2021

Spadané listí je pro zvířata obohacení jejich zábavy i pochoutka pro zpestření jejich jíde...

Celý článek

V Zoo Praha se narodila historicky první čtyřčata vzácné tayry

Icon 22.11.2021

Návštěvníci Zoo Praha mohou nově pozorovat čtyři malé přírůstky ve výběhu tayr. ...

Celý článek

V Zoo Praha se narodilo mládě ohroženého gibona

Icon 24.11.2021

Historicky čtvrté mládě gibona stříbrného v České republice se narodilo v Zoo Pr...

Celý článek

Do skupiny kotulů v Zoo Praha přibyla dvě mláďata

Icon 23.10.2021

V expozičním celku Vodní svět a opičí ostrovy mohou v těchto dnech návštěvníci pozorovat n...

Celý článek

Historický okamžik pro cyklisty: město Bohumín dokončilo spojení Odry s Ostravicí

Icon 04.06.2021

Propojení Starého Bohumína s Ostravou a Odry s Ostravicí se dočkali příznivci cyklistiky. ...

Celý článek