František Foltýn: Košice–Paříž–Brno

(Brno, do 17. 2. 2008) Ještě do neděle 17. února mají zájemci možnost zhlédnout rozsáhlou retrospektivní výstavu Františka Foltýna (1891–1976), jednoho z nejvýznamnějších malířů spjatých s Brnem.

    V podtitulu výstavy v Pražákově paláci Moravské galerie najdeme jména tří měst: Košice–Paříž–Brno, kde Foltýn žil, sbíral inspiraci, vstupoval do uměleckých skupin a především tvořil. Tyto životní zastávky nabídly Foltýnovi jedinečnou šanci, jaké se obvykle českým umělcům nedostávalo — být ve správný čas na správném místě.
&nbsp&nbsp&nbsp Východoslovenská metropole mu přinesla setkání s předními slovenskými a maďarskými tvůrci, Paříž zase možnost navštěvovat přednášky Františka Kupky, sblížit se s architektem Adolfem Loosem, detailně studovat nejnovější díla Pabla Picassa či Paula Kleeho, vystavovat s Pietem Mondrianem nebo Vasilijem Kandinským. Konečné Brno ho uznávalo jako umělce evropského formátu, který tu roku 1922 pomáhal založit Skupinu výtvarných umělců a stýkal se s Františkem Halasem či J. V. Plevou. Od třicátých let působil František Foltýn ve Spolku výtvarných umělců Aleš, kde od roku 1947 zastával funkci místopředsedy. www.moravska-galerie.cz

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama