0 eurové bankovky jako sběratelský fenomén

0 eurobankovky jsou novodobý fenomén, který zasáhl i Česko. Přestože máme české koruny a euro je v nedohlednu.

Suvenýrové 0 eurobankovky mají nulovou nominální hodnotu, ale mezi sběrateli i u nás mají svou cenu sběratelskou, či cenu tematickou. Při nich se přihlíží ještě více, než při bankovkách běžných, na sériová čísla a jejich symboliku. U nás v České republice dosud vyšlo několik motivů, které ihned vyvolaly rozruch mezi sběrateli. Snad nejvíce bankovka s tváří Karla Gotta, která vyvolala mimořádný rozruch. Její limitovaný náklad 5 000 kusů nedokázal nasytit vysokou poptávku mezi sběrateli z Čech, ale také z Německa a Slovenska. I to působilo několikanásobný nárůst její prodejní ceny už před spuštěním prodeje v nabídkách některých prodejců. Přitom hlavní myšlenkou těchto bankovek je podpořit cestovní ruch. To se jí i daří.

 

České 0 eurové bankovky jako součást podpory evropského turizmu 

První vydanou bankovkou byl úspěšný motiv s Pražským hradem z roku 2018. Motiv s Karlem Gottem do prodejny spjaté s jeho jménem v centru Prahy přilákal zástup zájemců a zpropagoval 0 eurobankovky i mezi sběrateli, pro které byly tyto bankovky novinkou. Historická Praha získala v roce 2019 další motiv, který se zaměřil na Karlův most. Své bankovky nabízela také ZOO Liberec a ZOO v Ústí nad Labem. Nedávno to byla i Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni a v prosinci se mezi města z bankovek přidá i Mělník, připomínající si výročí 745 let. Sběratelsky zajímavou byla listopadová edice věnována 30. výročí Sametové revoluce. Ta vyšla současně se slovenským vydáním ve stejném nákladu 10 000 kusů.

Návštěvníci a sběratelé ještě mohou najít volné kousky motivu s budovou Nové radnice města Ostrava ve všech šesti informačních centrech města.


Své bankovky nabízí i město Brno. Druhé největší město České republiky na vlastní bankovce zobrazuje dominantu města, Katedrálu svatého Petra a Pavla. Prodejním místem je diecézní Muzeum, Petrov 1. To je i správcem celé kulturní památky. Cena jedné bankovky je 70 Kč. Svou sběratelskou vášeň mohou návštěvníci spojit s osobní návštěvou muzea kdykoliv během týdne od pondělí do soboty od 10:00 do 17:00 hodiny.


Kulturní dědictví, turistické cíle, nebo konkrétní místa

Koncept suvenýrových sběratelských bankovek vznikl ve Francii jako nástroj na podporu cestovního ruchu. Některé muzea, hrady a památníky se tehdy zapojily do projektu, kterým dokázali zaujmout nejen domácí turizmus a sběratele, ale postupně i zahraničí. Dnes se 0 eurobankovky stávají běžnou součástí evropských atrakcí. Jednotlivé místa jsou tak v hledáčku lidí, kteří by zřejmě dané místo jinak nenavštívili. Prodejny lístků a informační kanceláře míst v nejnavštěvovanějších městech a při nejznámějších památkách nabízejí 0 eurobankovky často již s vysokými sériovými čísly. Návštěva daného místa pro putovního sběratele je příležitostí k poznávání dané atrakce a muzea. Česká republika je součástí Evropy a je mimořádně bohatá na kulturní bohatství. Proto nemůže být výjimkou. Bankovky jsou tištěné stejně kvalitním tiskem a nesou podobné ochranné prvky, jaké lze nalézt na oficiálních platidlech eurozóny. Zajímavostí je i kvalitní bavlněný papír, jaký se používá i při skutečných platidlech. Právě sériový tisk a limitovaný počet je zárukou, že každá bankovka je jedinečná.

Oficiální stránky českých suvenírových bankovek: www.eurosouvenir.cz
Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Poznejte Žďárské vrchy i Železné hory

Icon 29.03.2021

Harmonická krajina, která je stále téměř stejná jako před staletími. Takové jsou Žďárské v...

Celý článek

Zažijte Tábor

Icon 25.04.2021

Tábor je druhé největší jihočeské město se slavnou historií a množstvím architektonických ...

Celý článek

Kapitánem v jednadvaceti: S lodí na Brněnské přehradě bojuje proti větru i neukázněným pejskařům

Icon 05.05.2021

Stát se lodním kapitánem patří mezi klukovské sny, které se málokomu podaří splnit. Výjimk...

Celý článek

Asociace: Kempy jsou na hlavní sezonu téměř vyprodané, neznají podmínky provozu

Icon 17.05.2021

Praha 16. května (ČTK) – Kempy jsou na hlavní sezonu, tedy od července do půlky srpn...

Celý článek

Hudba se vrací do Kolína

Icon 31.05.2021

Stýská se vám po kultuře, hudbě a krásných zážitcích? Nám moc, a také nás mrzí, že se již ...

Celý článek

Třemošnice – na co se těšit v městské galerii

Icon 18.06.2021

Městská galerie vznikla při rekonstrukci půdních prostor v rámci výstavby nového centra mě...

Celý článek