Příběhy svázané se zpřístupněnými jeskyněmi Moravského krasu

Reklama

Všech čtrnáct zpřístupněných jeskyní České republiky nabízí v létě jistotu stálé teploty mezi 8-14 °C. K příjemnému klimatu nabízí zvídavým návštěvníkům každá z jeskyní svůj vlastní příběh. Zde jsou pověsti z jeskyní Moravského krasu:

Asi nejznámější je příběh kruté macechy, která svrhla svého nevlastního synka do propasti. Za trest byla sama do propasti svržena. Od doby této kruté události nese propast jméno Macocha. Propast je úchvatná při pohledu z horního můstku a stejně dechberoucí pohled skýtá při pohledu ze dna Macochy během prohlídky Punkevních jeskyní.
Parkoviště se nachází poblíž vyhlídky Horní můstek a další v údolí, na Skalním mlýně. Z horního parkoviště se k Punkevním jeskyním dostanou návštěvníci buď kabinkovou lanovkou, nebo pěšky po značené naučné stezce. Z parkoviště Skalní mlýn vozí k Punkevním jeskyním návštěvníky vláček, nebo se také dá jít pěšky necelé dva kilometry po silnici proti proudu Punkvy.


Pověst se špatným koncem provází další jeskyni Moravského krasu, Kateřinskou jeskyni. Malá pasačka se vydala hledat do podzemí svou zatoulanou ovečku a v podzemním labyrintu zabloudila. Na památku pojmenovali lidé jeskyni po děvčátku – Kateřina. V jeskyni uvidí návštěvníci kamennou čarodějnici a kdo ví, nebyla-li to právě ona, kdo malou Kateřinu již nepustila z jeskyně.

Jeskyně Sloupsko-šošůvské k sobě váží příhody spíše k pousmání. V 19. století se místní občan Václav Sedlák vydával do jeskyní na „sběr“ medvědích zubů a krápníků, které pak prodával turistům jako suvenýry. Dokonce dvakrát v rozmezí deseti let se V. Sedlákovi podařilo propadnou do nových prostor, a tak jeho jméno díky náhodě figuruje u objevů ve Sloupsko-šošůvských jeskyních.


Jeskyně Balcarka má také svou pověst s neveselým koncem. Divoženky z jeskyně se sedlákovi Balcarovi odměnily za spravenou chlebovou lopatu zázračným koláčem. Kouzlo věčného koláče spočívalo v tom, že se nesměl sníst celý. Lidská zvědavost je ale silnější. A když Balcar koláč snědl, čekal ho ráno v komoře za trest místo dobrého sousta jen kravinec.


Pátá ze zpřístupněných jeskyní Moravského krasu, Jeskyně Výpustek, si svoje tajemství střeží. Podle zápisů z počátků 17. století byla tato jeskyně plná nebezpečných propastí. Hrabě Salm nechal ale nebezpečnou část jeskyně zazdít. A od té doby ji jeskyňáři hledají.
Od roku 1937 až do roku 2001 patřil Výpustek armádě. Před druhou světovou válkou armádě československé, za 2. světové války sloužil válečné výrobě pod dohledem nacistů a po válce Československé lidové armádě jako protiatomový kryt.


Informace o otevíracích dobách a cenách vstupného do zpřístupněných jeskyní, stejně tak o možnostech parkování případně o kulturních akcích se dozvíte na webových stránkách Správy jeskyní ČR.

Upozorňujeme, že nejvíce navštěvované Punkevní jeskyně vyžadují rezervaci vstupu pro skupiny i jednotlivce.

 
Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama