Zpřístupněné jeskyně ČR o prázdninách

Sezóna ve všech 14 ti zpřístupněných jeskyních spravovaných Správou jeskyní České republiky už je v plném proudu. Vrchol návštěvnosti se však teprve blíží. Největší oblibu mají návštěvy jeskyní v prázdninových měsících.

Reklama

Všech čtrnáct zpřístupněných jeskyní České republiky nabízí v létě jistotu stálé teploty mezi 8-14 °C. K příjemnému klimatu nabízejí jeskyně svým návštěvníků mnoho zajímavého ze svých podzemních krás.

V Bozkovských dolomitových jeskyních návštěvníky ochladí nejen teplota v rozmezí 7,5-9 °C, ale také překrásné podzemní jezero, největší v naší republice. V letních měsících je zájem o shlédnutí podzemních prostor vytvořených v dolomitickém vápenci opravdu velký, a je proto nutné se na prohlídku objednat.


Koněpruské jeskyně leží blízko hlavního města v malebném území Českého krasu. Návštěvu jeskyní známých svými útvary zvanými Koněpruské růžice, můžete spojit s výletem po okolí, kde se nachází mnoho přírodních i historických zajímavostí.

Chýnovská jeskyně má sice náročnou trasu, během které překonáte 330 schodů, ale zajímavé “obrazy„, tvořené vrstvami amfibolitů a mramorů stojí za tu námahu. V prázdninové atmosféře se v Chýnovské jeskyni odehrají dva koncerty. Posluchači si na začátku srpna vychutnají zvuk gongů a na konci srpna pak zvuk houslí.

V Mladečských jeskyních dýchne na návštěvníky atmosféra dávné minulosti. Zbytky ohnišť a kostí určitě probudí fantazii a lehce se dá přenést do časů kromaňonců, kteří zde pobývali.


Javoříčské jeskyně mají nejbohatší krápníkovou výzdobu a velkolepé podzemní prostory. Průvodce určitě během dlouhé nebo krátké prohlídkové trasy zmíní i to, že jeskyně jsou významným zimovištěm netopýrů a seznámí návštěvníky s netopýřím životem.


Jeskyně Na Pomezí mají výzdobu vytvořenu z krystalických vápenců-mramorů. Prohlídka rozsáhlého komplexu chodeb a puklin, sintrové náteky, jezírka a rozmanitá krápníková výzdoba v létě rozhodně nezklame.

Jeskyně Na Špičáku leží blízko Jeskyně Na Pomezí a pokud se návštěvník prokáže vstupenkou z Pomezí, dostane na vstupenku do Jeskyně Na Špičáku 20 % slevu! Sama jeskyně není velká, ale opravdu naplněná zajímavými nápisy a rytinami, které návštěvníci objevují na stěnách chodeb modelovaných kontinentálními ledovci do zajímavého srdcovitého tvaru. V létě se přidává možnost procházet se po jeskyni jen s baterkou každé prázdninové pondělí.


Ve Zbrašovských aragonitových jeskyních se na léto již tradičně chystá výstava uměleckých objektů, které jsou rozmístěné po celé jeskyni mezi zajímavými přírodními útvary vytvořenými hydrotermálními procesy. Nedaleko, za řekou Bečvou je Hranická propast, nejhlubší zatopená propast na světě.

Jeskyně Na Turoldu na severním okraji půvabného města Mikulova vznikla v jurských vápencích. Letní ozvláštnění nabízejí večerní baterkové prohlídky každé prázdninové pondělí.

Pět zpřístupněných jeskyní v Moravském krasu bývá v létě v obležení návštěvníků. Největší zájem je o Punkevní jeskyně, kam je opravdu nutné si prohlídku objednat jak pro skupiny, tak i pro jednotlivce.

Informace o otevíracích dobách a cenách vstupného do zpřístupněných jeskyní, stejně tak o možnostech parkování případně o kulturních akcích se dozvíte na webových stránkách Správy jeskyní ČR.

 Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama