Když se řekne Kopřivnice…

… vybaví se vám TATRA? Ano, ty dvě slova k sobě prostě patří. Mimochodem letos je to právě 100 let co, po testování vozů ve Vysokých Tatrách, se jméno těchto nejvyšších hor mladé republiky tak zalíbilo vedení firmy, že se od roku 1919 začalo na vozech používat právě označení Tatra.

Reklama

Víte, kolik je tu muzeí?
Tak jak z malé firmy, která začínala v roce 1850 ve stodole zdejšího fojtství, vznikla obrovská továrna zabírající významnou část města, tak se i z malé vesničky pod hradem Šostýnem stalo dvacetitisícové město, i když pravda sídlištního typu. Ačkoliv na vývoji města měl rozvoj automobilového průmyslu dominantní vliv, není to jediný průmysl, který do rozvoje zasáhl. Za proměnu může i druhá, o něco starší a již neexistující továrna na hliněné zboží. O její historii a především produkci vypráví expozice v Lašském muzeu. Historii automobilky Tatra se pak věnuje Technické muzeum Tatra v centru města. Historii samotného města pak muzeum Fojtství ve stejnojmenném, již zmiňovaném, objektu. A když k tomu připočteme expozice věnované rodákům – sportovci Emilu Zátopkovi či malíři Zdeňku Burianovi, soukromou sbírku automobilů a motocyklů světových značek Oldtimer a zcela nově budované technické muzeum pro nákladní automobily Tatra, tak se zdá že z Kopřivnice se stane město s největším počtem muzeí na počet obyvatel.


Víte, kolik je tu hradů, rozhleden a vyhlídek?

Jak už bylo naznačeno, město neoplývá na kráse historických budov, ovšem to co Kopřivnice nezískala na kráse, to se ji bohatě vrátilo na nádherném okolí. Napomáhá tomu i vhodné umístění mezi dva kopce – Červený kámen a Bílou horu. Oba jsou oblíbenými výletními cíli. V oblasti Červeného kamene stojí na počest českého básníka Petra Bezruče třináct metrů vysoká dřevěná Bezručova vyhlídka, odkud je možné pozorovat Kopřivnici a část areálu automobilky Tatra. Kousek od  vyhlídky se nachází počátky novodobého kopřivnického osídlení, a to zřícenina hradu Šostýna. V blízkosti je pak perla kopřivnických hor – tzv. Raškův kámen, jehož zářivě bílá barva vápencové skály poutá pozornost už z dálky. Návštěvníci si z tohoto místa mohou vychutnat nejen pohled na masiv kopřivnických hor s vrcholem Červeného kamene, ale i na zajímavý pohled na štramberský Kotouč, jehož půlka chybí kvůli desetiletí trvající těžbě vápence.Turisté, kteří si rádi vychutnávají pohled na krásy české krajiny z ptačí perspektivy, mohou vystoupat 161 schodů na rozhlednu na Bílé Hoře, odkud je nejlepší výhled do kraje a za pěkného počasí je vidět nejen Ostrava, ale i hřeben Beskyd a Jeseníků. Z druhé strany kopce zcela plynule přechází Kopřivnice do malebného městečka Štramberku se zříceninou hradu Štramberk ze 13. století. Pyšní se přesně 40 m vysokou věží zvanou Trúba, která dnes slouží jako rozhledna. Za zmínku však stojí ještě jedna zřícenina v tomto kraji – hrad Hukvaldy. Ten, společně se štramberským hradem a Šostýnem, měl chránit obchodní cestu mezi Krakovem a Olomoucí – tzv. Jantarovou stezku. Hrad Hukvaldy nějaký čas dokonce sloužil i jako vězení a byl hlavním správním centrem oblasti. 

Víte, kolik je tu slavných rodáků?
O některých kopřivnických rodácích jsme se již zmínili. Tak přidáme, že jen pár kilometrů severně od Kopřivnice v městské památkové rezervaci města Příboru stojí rodný dům zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda. Slavný příborský rodák zde prožil první tři roky svého života, než se rodina odstěhovala do Vídně. Dnes dům slouží jako muzeum a před ním je umístěna socha „Freudovy pohovky“, která se právě díky tomuto proslulému lékaři, vědci a psychoanalytikovi začala využívat v psychiatrických ordinacích. Sigmundu Freudovi – ale i městu jako takovému – se věnuje muzeum v bývalém piaristickém klášteře s úchvatnými zrekonstruovanými zahradami. Směrem na východ v obci Hukvaldy zase stojí dům, kde těsně před svou smrtí žil Leoš Janáček – uvnitř domu se nachází i jeho památník. V centru obce je rovněž Janáčkův rodný dům a Janáčka mimo jiné připomíná i populární socha Lišky Bystroušky v oboře hukvaldského hradu, jejíž ocas si pro štěstí zkrátka musí pohladit každý návštěvník.TIP na závěr: Již zmiňované stoleté jubileum značky TATRA se bude připomínat během celého roku, ale co opravdu stojí za pozornost, to jsou Kopřivnické dny techniky, které proběhnou 8. a 9. června v areálu společnosti. Milovníci automobilů by si neměli nechat tuto událost ujít. 

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama