Aviatická pouť v Pradubicích

Pardubická premiéra
Letošní ročník Aviatické pouti, který se uskuteční ve dnech 1. a 2. června na pardubickém letišti, má ve svém programu několik premiér. Tou největší jistě bude jedinečná česká premiéra ukázky Red Bull Air Race.
Příznivce historických letadel ale jistě potěší pardubická premiéra cvičného stroje Jak-11 s novým display pilotem. „Premiéru zrestaurovaného Jaku-11 jsme očekávali již v loňském ročníku, ale přes snahu provozovatele, kterým je státní podnik LOM Praha, se zálet podařil až v týdnu po loňské Aviatické pouti, proto nás pardubická premiéra čeká až při letošním devětadvacátém ročníku,“ přibližuje legendární cvičný stroj letecký publicista Petr Kolmann a pokračuje: „Letadlo má pro československé letectví velký význam, protože v padesátých létech bylo v počtu 708 kusů v padesátých létech licenčně
vyráběno v Kunovicích pod označením C-11. I v porovnání s téměř čtyřmi tisíci originálních Jaků 11 vyrobenými v Sovětském svazu je to úctyhodné číslo. Na letadlech C-11 se vycvičilo množství československých pilotů a ti, když dnes vidí krásně zrekonstruovaný letoun patřící do sbírek Vojenského historického ústavu Praha, velice hezky vzpomínají na své letecké začátky a pěkné létání s tímto výkonným cvičným strojem. Nejen výkony a rychlost, ale i charakteristický zvuk hvězdicového motoru a nezaměnitelné tvary připomínající druhoválečnou stíhačku, dělají z historického letadla C-11/Jak-11 divácky vyhledávaný skvost leteckých dnů.“
„Na Jacíčka, jak mu s láskou říká, přeškolil v letošním roce legendární pilot Vladimír Peroutka nového display pilota, kterým se stal Tomáš Bruštík z pardubického Centra leteckého výcviku. Tak se máme jistě na co těšit, protože již při nácvicích Tomáš ukazuje, že se s historickým Jakem dobře sžívá,“ doplňuje Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.

Vedle dalších zajímavých letadel bude 1. a 2. června pro návštěvníky pardubického letiště připraven i pestrý pozemní program s rozmanitou paletou atrakcí, dětských soutěží a ukázek veteránů, vojenské, policejní a hasičské techniky.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama