Za permoníky Chomle a Vejvanova

Naučná stezka kolem obcí Chomle a Vejvanov na Rokycansku vás zavede do míst kdysi proslavených těžbou černého uhlí, kde si příroda znovu bere zpět, co jí dříve patřilo.

Nejstarší zmínka o těžbě černého uhlí na Radnicku pochází již z poloviny 16. století. Desítky let tu stávaly šachty. Vytěžilo se tu miliony tun uhlí. Jednotlivá zastavení naučné stezky ukáží, kde stály šachty, kde se rozkládaly odvaly dolů a kde ústila dědičná štola. Historické snímky ukazují jejich podobu a my tak můžeme porovnat, jak tato místa vypadají dnes. Lesíky, pole, zahrady.
Reklama

Dnes najdete v lokalitě jen terénní nerovnosti porostlé habrem a břízou, kde si třeba na podzim můžete nasbírat košík křemenáčů. Dokonce se do lokality vrátil i chráněný bobr, mlok skvrnitý nebo skokan zelený.

Naučná stezka Za permoníky Chomle a Vejvanova, vybudovaná v roce 2018 Základní organizací Českého svazu ochránců přírody Radnice v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě, je dlouhá 4,5 kilometru a má celkem devět zastavení. Na stezce se dá osvěžit v nově vybudovaném přístřešku, umístěném na výhledové místo do okolí, nebo v hospodě ve Vejvanově.

Místo: Chomle, okres Rokycany, Plzeňský kraj

GPS: 49.8597539N, 13.6314369E
Kudy tam: Autobusem nebo autem do obce Chomle k obecnímu úřadu. Odtud dle značení stezky.

Více informací o programu NET4GAS Blíž přírodě a zpřístupněných lokalitách s Českým svazem ochránců přírody najdete na www.blizprirode.cz

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama