Velká Homolka

Entomologicky cenné stráně Velké Homolky se nacházejí na východním okraji Vimperku. Vyskytuje se zde okolo 180 druhů rostlin a několik desítek chráněných druhů živočichů, kde nejzajímavější je především hmyz.
Část pozemků na lokalitě byla vykoupena v rámci sbírky ČSOP Místo pro přírodu a část je v dlouhodobém pronájmu. ZO ČSOP Šumava na lokalitě hospodaří formou kosení, pastvou oveček šumavského plemene a redukcí některých náletových dřevin.
V rámci programu NET4GAS Blíž přírodě byla v roce 2015 na lokalitě vybudována tři odpočinková místa s infopanely a dřevěné pexeso, které hravou formou seznamuje návštěvníky s místními rostlinami a zvířaty.  Přírodovědnými průzkumy je zde doloženo mimo jiné osm druhů bezobratlých z Červeného seznamu – například kriticky ohrožený modrásek černočárný. Najdeme tu také čmeláky či brouky (svižníky, zdobence či tesaříky). Narazit můžeme i na užovky, zmije a slepýše.

Na vrcholu Velké Homolky (751 m n. m) si zájemci mohou prohlédnout opravený vrcholový kříž a za dobrého počasí lze dohlédnout až na Boubín.

Místo: Vimperk, okres Prachatice, Jihočeský kraj
GPS: 49(stupňů)3(minuty)29.5
Kudy tam: Z vlakové zastávky Vimperk po žluté turistické trase a pak odbočit ulicí Hraničářská (vzdálenost od zastávky cca 500 metrů);
Více informací o programu NET4GAS Blíž přírodě a zpřístupněných lokalitách s Českým svazem ochránců přírody najdete na www.blizprirode.cz

Foto: Český svaz ochránců přírody

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama