Australské rybí rarity jsou k vidění v Zoo Brno

Zcela mimořádné ryby se zabydlují v pavilonu Exotárium v Zoo Brno. Ve dvou akváriích, z nichž má každé objem přes 1000 litrů, mohou návštěvníci obdivovat bahníky australské (Neoceratodus forsteri), baramundi australské (Scleropages leichardti) a tandany skvrnité (Tandanus tandanus).

„Tyto ryby nelze spatřit nikde jinde v České republice, některé dokonce ani v žádné jiné evropské zoo. Podařilo se nám je získat přímo z Austrálie,“ řekl chovatel Dušan Šudák.

Jedno z akvárií, které imituje prostředí australské řeky Mary, je domovem dvou bahníků australských. Ti se často označují za živoucí fosílie, protože se jedná o jeden z nejstarších druhů stále žijících obratlovců. V 19. století byli bahníci kvůli své specifické anatomii řazeni mezi rybovité plazy (dnešní obojživelníci), i dnes však jejich taxonomické zařazení zůstává předmětem diskuzí.

A jsou to vskutku velmi zvláštní živočichové. „Jejich typickým znakem jsou plíce. Když hladina kyslíku ve vodě klesne a žaberní dýchání nestačí zásobovat organismus kyslíkem, zapojí bahníci australští do dýchání i svou jednu plíci a přijímají vzdušný kyslík. Na rozdíl od relativně běžně chovaných afrických a amerických bahníků nejsou adaptování na vysychání toků a nezahrabávají se v období sucha do bahna. Mohou se dožívat až 100 let a dorůstat délky přes jeden metr,“ vysvětlil Šudák.

V evropských zoologických zahradách je jich chováno zhruba 30. Na Mniší horu dorazila zvířata odchovaná v Austrálii, každé z nich je očipované a podléhá úmluvě o mezinárodním obchodu s ohroženými živočichy CITES.

Ve druhém akváriu, představujícím návštěvníkům australskou řeku Fitzroy, žijí další unikátní ryby, které v žádné jiné evropské zoo nelze spatřit. Je to baramundi australský (Scleropages leichardti) a skupina tandanů skvrnitých (Tandanus tandanus). Baramundi se zdržuje převážně pod hladinou a loví hmyz, ryby a pulce. „Samci střeží jikry v tlamě, dokud se nevykulí plůdek. Kvůli vysoké vnitrodruhové agresivitě je lze chovat pouze solitérně. V přírodě dosahují maximální délky jednoho metru,“ uvedl Šudák.

Tandani se naopak zdržují převážně u dna, kde se živí červy, plži a drobnými rybkami. V akváriích obvykle dorůstají délky kolem 60 centimetrů.

Baramundi australský je klasifikován jako druh blízký ohrožení, a to zejména kvůli nízkým početním stavům ve volné přírodě a omezené oblasti výskytu (přirozeně pouze řeka Fitzroy, byl však záměrně vysazen i do jiných australských řek). Tandani skvrnití jsou ohroženi zejména introdukovaným kaprem obecným (Cyprinus carpio), který se živí podobnou potravou a degradací vhodných vytíracích lokalit.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Gorilí samice Kamba oslaví v Zoo Praha 50. narozeniny

Icon 18.01.2022

Letos uplyne přesně padesát let od doby, kdy se v kamerunských pralesích narodila nejstarš...

Celý článek

Pražská zubří samice Prixi dorazila na Kavkaz

Icon 28.11.2021

Dvouletá samice zubra evropského Prixi včera dorazila do ázerbájdžánského národního p...

Celý článek

Zoo Praha představila veřejnosti vombata Coopera

Icon 09.01.2022

Vůbec poprvé měli dnes návštěvníci pražské zoo možnost vidět samce vombata obecného Cooper...

Celý článek

Barevný podzim v Zoo Praha baví návštěvníky i zvířátka

Icon 05.11.2021

Spadané listí je pro zvířata obohacení jejich zábavy i pochoutka pro zpestření jejich jíde...

Celý článek

V Zoo Praha je první vombat!

Icon 10.12.2021

Do Zoo Praha přicestoval ve středu ze zoologické zahrady v Hannoveru samec vombata obecnéh...

Celý článek

V Zoo Praha se narodila gueréza pláštíková

Icon 10.01.2022

Bílé mládě guerézy pláštíkové mohou návštěvníci obdivovat v expozičním celku Vodní svět a ...

Celý článek