10 tipů, jak si užít vodu i s malými dětmi (Tipy)

Vodáčtí nadšenci otevírají řeky a pořádají první plavby. Obliba dovolené na některé z tuzemských řek u nás opět roste. Co ale dělat, pokud vás voda láká, ale děti doma ani u babiček nechávat nechcete? Díky následujícím 10 tipům si vodu užijete i vy a vaši malí námořníci.

  • Základem je bezpečí

Reklama

Voda a vodáctví je skvělou zábavou. S dětmi i bez nich je ale potřeba myslet na bezpečí. Základem výbavy malého vodáka by měla být záchranná vesta a na řece i přilba. Vesta stojí pár stokorun a helmu můžete vzít třeba tu na kolo. Ideální je si vybavení s dítětem ještě před vyplutím vyzkoušet.

 
  • Volte klidnou vodu

Byť chcete mít z dítka slalomáře nebo námořníka, pro první vodáckou zkušenost volte klidnější řeku, jezero nebo mořskou zátoku. Zbytečný stres by mohl seznamování s vodou znepříjemnit vám i jemu.

 
  • Vyhněte se davům

Pokud se rozhodnete řeku sjíždět poprvé, možná vás překvapí, jak velká je mezi Čechy obliba vodáctví. Kanoistika u nás má ale více než stoletou tradici. Většina vodáků na českých řekách ale vyjíždí na víkendové jízdy, a tak když vyrazíte jen o den později (nebo dříve), budete mít výlet o dost klidnější.

  • Správný výběr člunu

Děti bývají neposedy, a i když fascinace vodou a pádlováním chvíli vydrží, pohodlí a dostatek prostoru ocení. „Na výlety s dětmi jsou ideální volbou větší nafukovací čluny nebo rafty“ vysvětluje marketingová manažerka českého výrobce nafukovacích člunů GUMOTEX, Lucie Kadlecová a dodává: „Skvělou volbou pro rodiny s dětmi je nesporně náš nový nafukovací kajak THAYA. Je vyroben revoluční technologií v kombinaci s tzv. materiálem drop-stitch. Díky této technologii se stává dno nafukovacího člunu pevným jako deska a pohyb v něm je tím pádem velmi lehký a vhodný i pro neposedné děti.“

 
  • Pravidelné přestávky

Abyste si první výlet patřičně užili, zjistěte si, jak je místo, kam míříte vybavené kempy, bary a občerstveními. Možnost protáhnout si nohy, využít umývárny a pro děti není v létě lepší motivace než zmrzlina v příštím kempu.

  • Pitný režim

Ani s dítětem do nepohody nelze zapomínat na běžné vybavení. Do člunu na vodu přibalte dostatek tekutin, oblíbené křupky, repelent i opalovací krém s vyšším faktorem a pokrývku hlavy.

  • Hry s sebou

Bez oblíbené hračky je mnohdy neštěstím i cesta na nákup. Na vodě tomu není jinak, a tak do člunu přibalte i některou z oblíbených hraček.

  • Táhněte za jeden provaz

V tomto případě pozor. Někteří rodiče mají z obavy o potomka tendenci přivázat dítě k lodi. Takovému jednání se ale vyvarujte. „K lodi važte leda tak barel, dítě ale v žádném případě.  Dobrou taktikou je provázkem přivázat i hračky. Jejich ztráta jinak může způsobit velké mrzení,“ upozorňuje Lucie Kadlecová. 
  • Loďák na palubu

Po sportovním výkonu, který vás s rodinou čeká, oceníte možnost se převléknout do čistého a suchého oblečení. Abyste s takovou výbavou nejen vypluli, vybavte se lodním vakem nebo barelem.

  • Nezapomeňte, že jste na výletě

Opatrnost je s dětmi na místě v přírodě i ve městě. Teď jste ale na výletě, a tak se nezapomínejte bavit. Letní radovánky jsou pro mnoho dětí jednou z mála příležitostí, kdy se mohou ráchat v přírodní vodě a běhat bosky po trávníku.
Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama