Vodní svět ve středních Čechách ožívá

Konec března je každoročně zasvěcen vodě. Slaví se mezinárodní den vody, který letos připadá na pátek 22. března, odemykají se pro vodáky řeky a také se po zimě koryta řek čistí. Středočeský kraj se k oslavám vody také připojí. Odemkne se a uklidí řeka Sázava, v rámci dne otevřených dveří lze zase navštívit jednu z vodních staveb jak na řece Labi, tak na Vltavě. Zároveň jsou ve středních Čechách muzea a parky, které mají expozice o vodě otevřené celoročně. Pobavit se u nich může celá rodina.
Se začátkem jara se pomalu chystají vodáci zpět na koryta řek. A vodáckou sezónu zahajují rituálem odemykání řek. Na území Středočeského kraje se po zimě odemkne řeka Sázava. A to 6. dubna se vší parádou. Splavit lze jeden z nejkrásnějších úseků Sázavy z loděnice v Týnci nad Sázavou do Pikovic. Celá trasa měří 16 km a zvládne ji každý. Ceny půjčovného lodí jsou tento den za akční cenu. Večer od 19 hodin naváže na odemykání tematický vodácký ples v Hotelu Týnec v Týnci nad Sázavou. Odemykat se bude také řeka Mrlina, která se bude sjíždět z Bučického Mlýna do Nymburka, kde se uskuteční v odpoledních hodinách také odemykání Labe. Celá trasa měří 22 km a vodní stav bude vylepšen vypouštěním vody z rybníka. Pokud však neholdujete sjíždění řek, odemykání Mrliny můžete absolvovat také na kole nebo pěšky, kdy vaše trasa bude lemovat cestu vodního toku. V dalších krajích se budou odemykat řeky, které protékají i středními Čechami. A je to Vltava, Berounka nebo Doubrava.
K tradiční akci patří i společný úklid jedné z nejromantičtějších řek na území Česka, a to řeky Sázavy, který v letošním roce proběhne od 12. do 14. dubna. Uklízet se bude z lodí i břehů za každého počasí. Řeka bude opět rozdělena na pět úseků, které budou uklizeny během víkendu nebo i v jiných dnech. Dne 27. dubna se bude čistit také řeka Berounka. Akci pořádá Místní akční skupina Rakovnicko. Trasa, kterou se bude projíždět, bude již tradičně ze Zvíkovce u Roztok u Křivoklátu.
V rámci světového dne vody se uskuteční 29. března také exkurze na úpravně vody U Sv. Trojice v Kutné Hoře. Návštěvníci uvidí „výrobu“ pitné vody přímo na úpravně vody i technologický výzkum v laboratoři a jeho aplikaci v praxi.
„Řeky Berounka, Sázava nebo Vltava se tradičně zaplní se začátkem velkých prázdnin. Užít si klid a romantiku středočeských řek ale mohou návštěvníci i během jara. Vodácké akce a půjčovny lodí pomalu začínají další sezónu. Nocovat můžete ve vodáckém kempu nebo lze v romantice pokračovat například v jednom ze zámeckých hotelů. Vody si ve Středočeském kraji vážíme a jsme rádi, že tu mají tradici akce typu Čistá řeka Sázava nebo Ukliďme Česko, které pomáhají k tomu, aby zde bylo ještě krásněji,“ zve na návštěvu středních Čech Marek Černoch, zastupující ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu.
Vodě zasvětila své expozice i další muzea ve středních Čechách. Jedním z největších je Vodní dům ve Vlašimi. Najdete v něm moderní expozici, která atraktivní formou představí vodu jako životní prostředí vodních rostlin a živočichů i jako nezbytnou podmínku našeho života. Expozice uvnitř domu vás provede životem ve vodě, kolem řek a také historií. Venkovní expozice je plná umělých vodních toků, které můžete ovládat pomocí čerpadel, pump, vodních mlýnků, hrází a rozvodníků.
Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama