Vítání ptačího zpěvu otevře Naučnou stezku i Amfiteátr na Horečkách

Už počtvrté se v sobotu 6. dubna 2019 sejdou milovníci ptactva i beskydské přírody, aby oslavili příchod jara na akci „Vítání ptačího zpěvu“. Během programu, který začíná už v 8 hodin, se mohou návštěvníci těšit na kroužkování odchycených ptáků, komentované prohlídky expozice Život v korunách stromů na vzdušném chodníku, představení hrdličky divoké, ptáka roku 2019, prezentace pobytových znaků zvířat, ptačí soutěže pro děti, práci s přírodninami v rámci tvůrčí dílny, anebo setkání majitelů ptačích příjmení. Nově se na Horečkách představí také frenštátští včelaři. Vítání ptačího zpěvu v Amfiteátru zakončí první jarní zpívání – koncert stěhovavé kapely Four Free Birds. Tento koncert bude také poděkováním pro všechny, co se zapojí do úklidové akce „Čisté Trojanovice“, která vyvrcholí právě na Vítání ptačího zpěvu.
Probouzející se příroda Horeček v okolí Amfiteátru se opět po roce stane místem, kde budou ještě před samotným začátkem akce odchytávat do sítí místní ptactvo dva zkušení ornitologové Róbert Špilak a Václav Tomášek. Oba pánové všem těm, kteří si přivstanou a vydají se na Horečky přesně na osmou hodinu ranní, rádi sdělí spoustu zajímavostí ze života opeřených obyvatel Beskydského nebe a okroužkují odchycené ptáky. „Před rokem zůstaly odchytové sítě dlouho prázdné, nakonec se nám podařilo okroužkovat sice jediného, ale o to zajímavějšího ptáka šoupálka krátkoprstého. To předloni jsme tady měli žně, okroužkovali jsme přímo před lidmi několik druhů sýkorek, červenku obecnou, ale i takové skvosty, jako je dlask tlustozobý, strakapoud, brhlík lesní a dokonce i datel černý. Uvidíme, jaké překvapení na nás bude čekat v síti letos,“ popsal ornitolog Róbert Špilak.
Zvláštní pozornost budou letos organizátoři akce věnovat ptákovi roku 2019. Toho každý rok vyhlašuje Česká společnost ornitologická. Letos je jím hrdlička divoká. O tom, jak se žije ptákům i ostatním živočichům v korunách stromů, ale i o funkci celého lesa se návštěvníci dozví během komentovaných prohlídek na vzdušném chodníku. Pobytové znaky zvířat, odlitky stop i povídání o velkých šelmách si jako každý rok připravil odborník ze správy CHKO Beskydy František Šulgan. „Pokud se někdo jmenuje třeba Sýkora, Špaček nebo Drozd, tak u nás ve stánku Města Frenštát pod Radhoštěm, přímo u vstupu na vzdušný chodník, dostane pamětní list. Ale samozřejmě vítáme nejen nositele ptačích příjmení. Například děti si u nás budou moci zasoutěžit a dospěli získat spoustu informací o zajímavých místech na Frenštátsku,“ popsala Patricie Pustějovská z Turistického informačního centra města.
Velký důraz budou organizátoři akce už tradičně klást na osvětu v oblasti ochrany životního prostředí. Letos se zaměří také na hmyz, který je jako důležitý činitel v ekosystému lesa a krajiny propagován na Naučné stezce Beskydské nebe formou hmyzího hotelu. To, že může člověk s hmyzem úspěšně spolupracovat, budou prezentovat frenštátští včelaři. Program pro děti ve formě ptačích soutěží si vezmou na starost kamarádi z Centra volného času Astra a svou šikovnost při práci s přírodními materiály si bude moci prověřit každý v tvůrčí dílně Klubu Na Trojanovské Pasece. Přímo u Amfiteátru si už od rána bude moci každý zájemce vyzvednout plastový pytel a zapojit se do akce Čisté Trojanovice tím, že stejně jako na jiných místech bude sbírat odpadky. Závěrečný sraz všech účastníků akce Čisté Trojanovice se uskuteční po obědě v Amfiteátru na Horečkách tak, aby si společně s návštěvníky Vítání ptačího zpěvu užili první jarní zpívání, tedy koncert folkového stěhovavého kvartetu Four Free Birds.  Program Vítání ptačího zpěvu začíná 6. dubna 2019 v 8 hodin ráno a končí ve 13 hodin. Akce se koná za každého počasí a vstup na akci je volný.
Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama