U Stezky korunami stromů zasadí Strom svobody ke 100. výročí republiky

U příležitosti oslav jubilejního 100. výročí založení republiky bude v neděli 28. 10. 2018 od 13.00 hodin přímo u hlavní budovy Stezky korunami stromů Krkonoše vysazen Strom svobody. Jeho slavnostní zasazení, ke kterému je veřejnost srdečně zvána, má tento historický milník připomínat.

Reklama

Prvních sto, kteří se přijdou podívat na zasazení nového Stromu svobody, jímž bude národní strom lípa srdčitá, dostane od Stezky malou pozornost na památku významného dne. Během slavnostní akce promluví starosta Janských Lázní Jiří Hradecký a také Marie Jarkovská, ředitelka Stezky. Během dne, konkrétně od 11 do 16 hodin, budou na Stezce k vidění také sokolníci se svými dravci, nicméně letos naposledy. O důvod více tedy v neděli 28. října Stezku korunami stromů Krkonoše navštívit a užít si státní svátek.

„Slavnostní zasazení Stromu svobody pořádáme v rámci celorepublikové kampaně Stromy svobody 1918–2018 realizované Nadací Partnerství. Chceme tímto způsobem oslavit 100. výročí vzniku republiky, podpořit národní cítění ve společnosti a také podpořit veřejnost v zájmu o naši přírodu a její ochranu. Vysazení nového Stromu svobody vnímáme jako nejlepší způsob, v němž se vše snoubí dohromady. Je nám ctí být součástí takového projektu,“ říká k zapojení Marie Jarkovská.

Stromy svobody mají stoletou historii

V roce 1918, krátce po vzniku Československa, obdržely obce výzvu, aby u příležitosti nově nabyté svobody slavnostně vysadily Lípy svobody. Ze záznamů v kronikách dovozujeme, že se do výsadby zapojili nejen starostové, ale i žáci s učiteli, členové Sokola i jiných spolků a další obyvatelé. Stromy i místo výsadby většinou zdobily praporky a vlajky, nechyběly ani kroje, zpěv hymny a ukládání pamětních listů ke kořenům. Stromy svobody se sázely i v pozdějších letech (například 1928, 1945 či 1968), když si lidé opět chtěli připomenout a oslavit význam svobody a demokracie. Více informací o Stromech svobody a celém projektu se dozvíte na webových stránkách www.stromysvobody.cz.
Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama