Rozhledna Zadov

Zadovský skokanský můstek, alias rozhledna Zadov se tyčí v šumavské přírodě kousek od Vimperka ve výšce 1109 m n. m. ve Ski areálu Zadov, který je vyhlášen svým zimním vyžitím.

Reklama

Bývalý skokanský můstek, který přestal sloužit svým účelům, byl po rekonstrukci v roce 2015 zpřístupněn turistům a stal se tak netradiční rozhlednou na Šumavě. Reportáž ze slavnostního otevření můžete shlédnout na stránkách www.lazadov.cz

Tato rozhledna, která otevírá bránu Šumavy, nabízí po vystoupání 158 schodů kouzelné výhledy do okolí převážně v inverzním charakteru počasí, kde údolí zaplní mračna odrážející slunečné paprsky přímo k vám. Za ideálních podmínek se ocitnete nad hustou vrstvou oblačnosti, připomínající peřinu nebo rozvlněné moře, jindy můžete alespoň pozorovat pomalu se rozpouštějící mlhu v údolí. Pokud budete mít slunečný den na šumavských pláních, často si ani inverzní oblačnosti nevšimnete. Lepší je tedy vypravit se na některý z předsunutých vrcholů a oblast Zadova a Churáňova je pro tento účel ideální volbou. Mlhovina pak přikrývá malé vesnice a města, ale i okresní město Strakonice, kam za slunečného počasí pomalu dohlédnete. Nejčastější výskyt inverzí probíhá na podzim, jinak ve většině případů jste pod mraky. Dohlednost nyní umocňuje i nově nainstalovaný dalekohled. Z výhledové plošiny 32m vysoké se můžete vžít do skokanů, kteří se rozjížděli po nájezdu se snahou o nejdelší skok. Váš nedělní výlet bude perfektní za slunečného počasí v létě ale i v zimě. Rozhlednu můžete navštěvovat celoročně a vychutnávat si pohledy na okolní Šumavu, jako je p Javorník, taktéž s rozhlednou, Vacovický vrch vzdálen cca15km, Říhov, Popelnou horu a Královský kámen.


K rozhledně se veřejnost dopraví pěšky, po sjezdovce, na kole, lanovkou a zažít pravou šumavskou pohodu na Zadově v letních měsících. V zimně si dojedete na lyžích či běžkách přímo k rozhledně, jelikož rozhledna hned sousedí se sjezdovou i běžkařskou trasou. Na pokladně si můžete zakoupit turistickou známku a odnést si i část zadovského srdce na památku. Nadšenci lezení jistě pochválí lezeckou stěnu připevněnou k rozhledně k dispozici po celý rok. Výlety se okoření i jistým adrenalinem na laně. Ti co sledují pořad Panorama na  ČT Sport viděli pohled ze Zadovské rozhledny, kde je umístěna živá webkamera fungující každý den, případně v odkazu http://www.lazadov.cz/la/webcam.asp naleznete aktuální pohledy z rozhledny a dalších webkamer ski areálu Zadov. Podrobné informace si vyhledáte i na Facebooku Ski Areál Zadov


Měřítka krásy má každý výletník jiné, ale zadovská rozhledna Vás jistě nezklame a rozhlednová romantika, která Vás zde čeká zejména v období podzimních inverzí, Vás přinutí k opakované návštěvě.


Zadov vždy potěší a to jak v zimě, tak v létě.


Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama