Nejkrásnější hrady Karlovarského kraje


Karlovarský kraj to nejsou jenom lázeňská města, ale také mnoho krásných hradů k navštívení. Možná budete překvapeni, ale opravdu se zde nacházejí jedny z nejkrásnějších hradů České republiky a pro všechny výletníky je bonusem, že se nacházejí poměrně blízko od sebe.

Hrad Loket a jeho drak

Po právu nejnavštěvovanější hrad v kraji je zkrátka kouzelným místem. Gotický hrad Loket ze 13. století se tyčí na břehu řeky Ohře nedaleko Karlových Varů. Hrad Loket byl po staletí významným strategickým místem. Na hradě se samozřejmě můžete dozvědět vše o jeho stavební i dějinné historii, ale neméně zajímavá je procházka hradním vězením s autentickou výstavou útrpného práva, zdejší muzeum zbraní či výstava porcelánu. Nejen děti jistě potěší legendy o vládci Loketských skal, kamenů a podsvětí Gottstainovi, zakletém purkrabím a především pak legenda o  drakovi z hradní věže.
 

Hrad a zámek Bečov nad Teplou aneb za pokladem sv. Maura

Jak už název napovídá, v údolí řeky Teplá se nachází další skvost Karlovarského kraje a tou je impozantní dominanta v podobě pozdně gotického hradu a barokního zámku v Bečově nad Teplou. V interiéru zámku stojí za pozornost zejména knihovna a zámecká kaple. To co sem návštěvníky přitahuje v posledních letech je také slavný románský relikviář sv. Maura, který je po korunovačních klenotech druhou nejcennější zlatnickou památkou na území České republiky. Na rozdíl od Korunovačních klenotů, které jsou pro veřejnost vystaveny jen velmi zřídka, tento poklad můžete navštívit většinu roku (více o otevírací době na www.zivykraj.cz/cz/objevujte/hrad-a-zamek-becov). Vidět tento unikátní poklad a poslechnout si dobrodružné vyprávění o jeho historii, zakopání i znovunalezení rozhodně stojí za navštívení. Prohlídkové okruhy myslí i na nejmenší návštěvníky, kteří se mohou velmi zábavnou formou seznámit s životem středověkých rytířů, princů a princezen. Nejednoho malého návštěvníka jistě potěší, že na konci každé dětské prohlídky obdrží nobilitační glejt a bude pasován do stavu rytířského.
 

Hrad Seeberg láká na čapí věž

Německý název hradu mate nejednoho návštěvníka, ale ano, i tento hrad se nachází na našem území a možná jste o něm slyšeli pod jeho českým názvem – Ostroh. Jde totiž opravdu o hrad, který stojí na vysokém skalnatém ostrohu. Jeho historie je dlouhá, neb byl založen již kolem roku 1200, a ač byl dobyt i vypálen, díky četným rekonstrukcím přežil až do dnešních dnů. Kromě zajímavé historie i významným osobnostem, které zde rádi pobývali, je možné vidět zdejší románskou čapí věž a dozvědět se, proč se jí říká právě takto. Dále tu najdete i krásné interiéry s nábytkem z 19. století, dobové oblečení a černou kuchyni s původním nádobím, ale i malý skanzen, který ilustruje život chebských venkovanů v 19. století. Zajímavostí je i nejstarší roubená barokní sýpka z roku 1714 a kolna s výstavou zemědělských strojů a nářadí.
 

Chebský hrad

Cheb má mnoho „nej“ a právě i Chebský hrad je jedním z nich. Zdejší hrad byl koncem 12. století přestavěn na císařskou falc a na území České republiky se jedná o jediného zástupce tohoto typu hradní architektury. Ač byla kdysi stavba velmi rozsáhlá, do dnešních dnů se dochovala část paláce, masivní obraná Černá věž a unikátní dvojitá románsko-gotická kaple sv. Martina, Erharda a Uršuly. V areálu hradu můžete také navštívit kasematy s expozicí chebského kamnářství a vidět skutečná mistrovská díla tohoto oboru. Nejednoho návštěvníka zaujme i nádvoří s náhrobními kameny z původního slovanského pohřebiště a především pak majestátní hradní děla, která krásně dotvářejí atmosféru starých časů.

Hrad Vildštejn nabízí i nocležnu pro pocestné

Hrad Vidlštejn najdete kousek od Františkových Lázní. Byl to  původně románský hrad z počátku 13. století a jako mnohé další stavby z této doby si prošel celou řadou přestaveb a úprav.  Dnes se zde nachází mnoho zajímavých výletních podnětů. Protože je hrad v soukromých rukou, je možné využít i netradiční nabídky a přenocovat tu. Najdete zde také hodovnu, hradní muzeum i muzeum soudnictví a věznictví,  dochovanou původní ložnici po rytíři Hemfeldovi, plně funkční středověkou kovárnu a pro děti domácí a divoká zvířátka i skákací hrad. Pro milovníky hasičské techniky tu mají nejeden unikát…například jako jediní na světě obdrželi hasiči ze Skalné prapor padlých, tedy vlajku USA, kterou vlastnil jeden z hasičů zahynuvší při teroristickém útoku 11. září 2001.


 

Zámek Horní Hrad anebo také hrad Hauenštejn aneb Jak se staví hrad

Nejdříve to byl hrad Hauenštejn, v 19. století vznikl rozsáhlými přestavbami zámek Horní Hrad ve stylu anglické novogotiky. Ve 20. století však stavba značně zchátrala a uvažovalo se i o její demolici. Avšak na začátku nového tisíciletí jej získal soukromý majitel, který okamžitě začal s jeho záchranou. Dnes se díky němu můžete procházet celým areálem a sledovat „Jak se staví hrad“. Za prohlídku a výstup stojí bergfritová věž s výhledem do Krušných a Doupovských hor. Dále je přístupná hradní hodovna v gotickém sklepení, zámecká kaple, galerie a výstava dřevěných plastik. Nemalou pozornost si zaslouží také Rytířský sál s původním vyřezávaným stropem či možnost projít se rozlehlým arboretem s botanickou zahradou. Vyplatí se sledovat kalendář akcí hradu, neb se tu koná mnoho zajímavých akcí.

Hrad Hartenberg čekající na lepší časy…

Původně románský až raně gotický hrad Hartenberg (Hertenberch) z 12. století, který byl následně přestavěn na barokní zámek, to neměl během své historie vůbec lehké a ač překonal mnohá staletí, osudovou ránu mu zasadil až rok 1945. Od té doby chátral, byl úmyslně vypálen a málem byl srovnán se zemí. Porevoluční doba mu přinesla přeci jen světlejší časy a tak se dnes o jeho záchranu stará nejen soukromý majitel, ale i dobrovolný spolek Hartenberk, Karlovarský kraj a Ministerstvo kultury. Dnešní podobu najdete na Sokolovsku, nedaleko obce Josefov. Každoročně spolek Hartenberg s přáteli  pořádá  několik tradičních oblíbených akcí pro veřejnost, jako jsou Mikulášské jízdy, Hartenberské strašení, vinobraní, mše apod. Hrad je pro návštěvníky otevřen od 1. 5. do 30. 9. a jeho navštívením se i vy můžete podílet na jeho záchraně a znovuzrození.


 
Další výlety a zajímavosti z Karlovarského kraje najdete na webu www.zivykraj.cz


 

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama