Stále oblíbenější Albánie nabízí panenskou přírodu a klidné mořské pláže

Toužíte prozkoumávat krásy málo objevené krajiny? Zdolávat horské masivy i relaxovat u moře? Albánie může být tím pravým a neotřelým místem pro letní dobrodružství. Poznejte, co slunná Albánie nabízí zahraničním turistům.

Albánie patří k destinacím, ve kterých se cestovní ruch teprve rozvíjí. O to větší šance se nabízí poznat nedotčenou přírodu a místa bez nekonečných zástupů turistů. Příznivé cestovatelské situaci nahrává také skutečnost, že občané Evropské unie mohou do Albánie vycestovat pouze na občanský průkaz.

Panenská horská příroda

Reklama

Pro milovníky dobrodružství a nespoutaného cestování nabízí země unikátní horské oblasti s panenskou přírodou, průzračnými jezery a horskými bystřinami. Unikátní přírodní scenérie spoluvytváří velké množství horských vrcholů, z nichž mnohé přesahují výšku 2 000 m n. m.

Oblíbeným cílem sportovně orientovaných turistů jsou Albánské Alpy, neboli pohoří Prokletije s nejvyšším vrcholem Maja e Jezercës. Toto pohoří se nachází v severní části Albánie na hranicích s
Kosovem a Černou Horou.
V albánském pohoří Prokletije najdete přes 2 000 druhů horských rostlin, z nichž dvacet patří mezi endemické druhy, které se vyskytují pouze v tamní lokalitě.  Na základě českého dobrovolnického projektu Albanian Challenge byla v pohoří vyznačena nejrozsáhlejší turistická síť v Albánii. Její délka přesahuje 100 km. Více informací poskytne průvodce po Albánii.

Pobřežní riviéry bez návalů turistů

Zkrátka nepřijdou ani milovníci moře a odpočinkové dovolené. Západní část Albánie lemuje 420 km dlouhé pobřeží, které omývá Jaderské a Jónské moře. Se zvyšujícím se zájmem, který dovolená v Albánii vzbuzuje, dochází k postupnému rozvoji hotelových resortů. K nejvýznamnějším turistickým destinacím patří okolí města Drač u Jadranu. Naopak u pobřeží Jónského moře je nejvyhlášenější lokalitou riviéra mezi městy Vlora a Saranda.

Albánské pláže jsou v závislosti na lokalitě především oblázkové a kamenité. V okolí letoviska Drač lemují pobřeží písčité pláže. Výhodami dovolené v Albánii jsou nízké ceny pobytů a prozatím méně turistů.

Albánii nejlépe procestujete automobilem

Jestliže plánujete Albánii procestovat a poznat pobřeží i hory, je nejvhodnější se na cesty vydat autem. Síť meziměstské dopravy totiž není příliš rozvinutá a cestování bez auta by činilo potíže.
Cesta autem do Albánie vede po Jadranské cestě přes Slovinsko, Chorvatsko a Černou Horu nebo přes Maďarsko, Srbsko a Makedonii. Obě trasy jsou dlouhé přibližně 1 500 km, liší se však hustotou dopravy, která je během prázdnin na Jadranské trase obzvláště hustá. Před vjezdem do Albánie si nezapomeňte na hraničním přechodu vyžádat Potvrzení o vjezdu vozidla, na jehož základě celníci určují silniční daň. Silniční daň pro cizince činí 1 euro na den a hradí se při odjezdu ze země.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama