Trojská botanická zahrada připravuje unikátní hmatovou výstavu

Živé organismy mezi sebou v přírodě vytvářejí různorodé vztahy a vazby. Jaké jsou a jak fungují? To prozradí letošní výstava pro všechny smysly, kterou poprvé připravuje Botanická zahrada hl. m. Prahy v mezinárodním týmu v rámci evropského programu Erasmus+. Ke spolupráci přizvala kolegy z botanických zahrad z Polska, Maďarska a Švédska. Výstava je unikátní tím, že si návštěvníci exponáty prohlédnou nejen zrakem, ale doslova ji zažijí všemi smysly. I díky speciálnímu zvukovému průvodci se promění v neobvyklý zážitek. Víte, jak voní parazitická rostlina s největším květem na světě – exotická raflézie? Přijďte si přivonět do trojské botanické zahrady od 12. do 28. října denně od 9.00 do 17.00 hodin. Výstava se koná ve výstavním sále v Ornamentální zahradě.

Výstavy pro všechny smysly

Reklama

Už 22 let pořádá Botanická zahrada hl. m. Prahy speciální výstavy, které přibližují různé aspekty přírody nejširší veřejnosti, návštěvníky se specifickými potřebami nevyjímaje. Exponáty zaujmou hmatově, sluchově, čichově, a dokonce i chuťově. Doprovázejí je popisky jak v černotisku, tak v Braillově písmu. „Výstavu si návštěvníci mohou prohlédnout samostatně, nebo v doprovodu proškoleného průvodce, který zároveň dokáže poskytnout asistenci osobám se specifickými potřebami. Zájemci si mohou zapůjčit klapky na oči a speciálního zvukového průvodce. Ten je výstavou provede s využitím autentických zvuků, komentáře a pokynů. Projít si výstavu bez použití zraku je pro většinu návštěvníků mimořádný zážitek,“ vysvětluje Eva Novozámská, spoluautorka výstavy a metodička vzdělávání Botanické zahrady hl. m. Prahy. V loňském roce navštívilo výstavu pro všechny smysly více než 2 500 návštěvníků.

Nejsi nikdy sám aneb Tajemství symbiózy

V uplynulých letech se návštěvníci díky výstavám pro všechny smysly mimo jiné seznámili s rostlinami v životě indiánů, poznali vztah rostlin a včel a cestovali od hladiny moří až po střechu světa. „Tématem letošní výstavy pro všechny smysly je symbióza. Popisuje různorodé a fascinující vztahy mezi živými organismy v přírodě. Zábavnou, interaktivní formou a se zapojením doslova všech smyslů odhalí návštěvníci tajemství parazitujících rostlin či rostlin žijících v oboustranně prospěšném vztahu s houbami nebo bakteriemi. Dozvědí se zajímavosti o rafinovaných orchidejích či rostlinách spolupracujících s mravenci a dalšími živočichy,“ zve na výstavu Klára Lorencová, spoluautorka výstavy a kurátorka Botanické zahrady hl. m. Prahy. Zájemci si budou moci mimo jiné přivonět k parazitické raflézii, prohlédnou si nejen zrakem, ale ihmatem model lišejníku nebo největší semeno světa.

Botanická zahrada – vstupte

Botanická zahrada hl. m. Prahy se zpřístupnění expozic nejširší veřejnosti včetně návštěvníků se specifickými potřebami věnuje více než dvacet let. „Naše zahrada se může pochlubit unikátním informačním a navigačním systémem pro nevidomé návštěvníky, který jim umožňuje samostatný pohyb ve venkovních expozicích. Pravidelně školíme naše zaměstnance pro práci s návštěvníky se specifickými potřebami a jsme držiteli certifikátu Přátelská místa Červeného kříže. Kromě výstav pro všechny smysly nabízíme i další vzdělávací aktivity, které jsou otevřené opravdu všem,“ říká Jarmila Skružná, spoluautorka výstavy pro všechny smysly  a kurátorka trojské botanické zahrady.

Od roku 2016 zpracovává tým zaměstnanců botanické zahrady ve spolupráci se zahraničními partnery projekt v rámci programu Erasmus+ Evropské unie nazvaný Botanical Garden: COME IN! VSTUPTE! KOM IN! WEJDŹ! GYERE BE! Spolupodílejí se na něm týmy z Botanické zahrady v Göteborgu (Švédsko), Botanické zahrady Univerzity Adama Mickiewicze v Poznani (Polsko) a Maďarské asociace arboret a botanických zahrad.
„Ke sdílení našich dlouholetých zkušeností nás motivoval zájem kolegů z botanických zahrad celé Evropy, kteří byli našimi aktivitami doslova uchváceni. Nyní společně pracujeme na metodice práce s návštěvníky se specifickými potřebami v botanických zahradách, pořádáme letošní výstavu pro všechny smysly a připravujeme mezinárodní konferenci, která se koná příští rok v polské Poznani,“ dodává Jarmila Skružná. V letošním roce otevřela trojská botanická zahrada již dvě zastavení Vonné stezky. Ta umožňuje poznání světa rostlin nejen zrakem, ale také čichem. První zastavení se nachází ve skleníku Fata Morgana a jeho součástí je i unikátní parfém Fata Morgana No. 1. Druhé zastavení najdou návštěvníci u Rozária v severní části venkovních expozic. V následujících letech k nim postupně přibudou další.
Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama