Orlickem na hrad Jiříka z Poděbrad

Přinášíme vám další tip na cyklovýlet, který najdete také ve Vandrovní knížce letošního ročníku soutěže Cyklopecky Pardubického kraje. Jde o náročnější trasu, která vede podhorským a horským terénem a místy šplhá až do výšky téměř 600 metrů nad mořem.

Reklama

Trasa je koncipovaná jako okruh a ideálním místem pro start i cíl je Žamberk, který se právem označuje také jako „brána Orlických hor“. Najdete zde třeba krásný kemp a akvapark, jež jsou součástí Sportovního a rekreačního areálu Pod Černým lesem. Jestliže tu plánujete pár dní zůstat, jedná se o skvělý výchozí bod pro vaše další putování v regionu. Zajímavé expozice nabízí třeba Městské muzeum Žamberk, jehož součástí je i Rodný domek Prokopa Diviše, vynálezce bleskosvodu. Jeho prohlídka vám zabere zhruba dvacet minut a určitě stojí za to. A pokud se chcete rozhlédnout do krajiny, vystoupejte na jedinečnou rozhlednu Rozálka, která má podobu husitské hlásky.

Rozhledna Rozálka v Žamberku

Z Žamberku pojedete přes Kunvald. Tady můžete navštívit Domek Na Sboru, jedno z památných míst naší historie, kde byl v roce 1457 založen první sbor jednoty bratrské. Poté vás čeká nejnáročnější stoupání do Rokytnice v Orlických horách.  Jakmile ho však zdoláte, můžete se těšit na dlouhý sjezd a ostatní kopečky už by pro vás neměly být problém.

Velmi významným místem na trase je středověký hrad Litice nad Orlicí, kde je navíc možné, pokud chcete soutěžit o hodnotné ceny, získat razítko do Vandrovní knížky. Hrad byl založen přibližně koncem 13. století a leží na vysokém skalnatém ostrohu v meandru řeky Divoké Orlice. Věřili byste, že ve své době znamenal pro českého krále Jiříka z Poděbrad to samé jako Karlštejn pro císaře Karla IV.? V polovině 15. století se tu totiž prováděly velké a nákladné úpravy, které vytvořily z tehdejšího hradu jednu z nejpřednějších pevností v Čechách.

Na cestě zpět do Žamberku vás ještě trochu potrápí poslední větší stoupání v okolí obce Hejnice. O něco dál, v Žampachu, se můžete zastavit v arboretu a zookoutku nebo si prohlédnout zříceninu hradu. Do cíle výletu je to odtud už jen sedm kilometrů. Přesný popis trasy najdete pod tímto odkazem, informace o soutěži Cyklopecky Pardubického kraje a další zajímavé cyklotrasy pak na stránkách www.vychodnicechy.info/cyklopecky.
Arboretum Žampach


Úvodní foto: Hrad Litice

Normal
0

21

false
false
false

CS
X-NONE
X-NONE

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:“Normální tabulka“;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:““;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:“Calibri“,sans-serif;
mso-bidi-font-family:“Times New Roman“;}

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama